دسته گزارشات

1394/08/30
گلتاش (بورس: شگل) - عملکرد 9 ماهه و برآورد سود سال مالی 94 و 95

 

خلاصه:
  افت مقدار فروش در دوره 9 ماهه موجب افت درآمد گلتاش در مقایسه با سال گذشته شده و انتظار می رود با توجه عدم تغییر نرخ‌های مواد اولیه و فروش محصولات، کاهش سود برای کل سال ادامه پیدا کند. هرچند مقدار فروش شرکت در فصل تابستان رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به دو فصل قبل دارد اما هنوز از مقادیر تابستان سال گذشته کمتر است. از طرفی با توجه به شدت رقابت بین تولید کنندگان، رشد هزینه تبلیغات مانند سال گذشته ادامه پیدا کرده که موجب افت بیشتر سود خواهد شد.
برای سال 95 نیز احتمال تغییر نرخ‌های کنونی مواد اولیه و محصولات بعید است و با توجه به افزایش دستمزد و هزینه‌های سربار و اداری و فروش، کاهش سود برای سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.
 
عملکرد 9 ماهه نخست:
گلتاش در نه ماهه نخست سال به ازای هر سهم 1381 ریال سود ساخته که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 15 درصدی را نشان می‌دهد. موضوع قابل توجه عملکرد مطلوب فصل تابستان است. به طوری که بیش از نیمی از سود نه ماهه نخست سال، در این فصل محقق شده است. شرکت در شش ماه نخست سال 681 ریال سود به ازای هر سهم محقق نموده؛ در حالی که در فصل اخیر توانسته سود 700 ریالی به ازای هر سهم شناسایی کند.
مقدار فروش گلتاش در نه ماهه با افت 13 درصدی به 26955 تن رسیده که افت 32 و 15 درصدی مقدار فروش صابون و خمیردندان بیش از همه جلب توجه می‌کند. از دست دادن سهم بازار و کاهش مصرف عمومی کشور از مهمترین علل کاهش فروش شرکت می‌باشد. مبلغ فروش نیز با توجه به افت مقادیر فروش و تغییر نرخ محصولات 14 درصد افت داشته است. نمودار زیر کل مقدار فروش طی سال‌های اخیر را نشان می‌دهد.
 

*مقادیر سه ماهه انتهایی سال 94 مربوط به برآورد کارشناسی است.

 

*با توجه به نمودار فروش فصلی شرکت، بدلیل افزایش مصرف مواد شوینده در فصل گرم سال، فروش شرکت در تابستان نسبت به سایر فصول بیشتر است. مقادیر فصل چهارم سال 94 مربوط به برآورد کارشناسی است.

 

عمده فروش شرکت در بازار داخلی است و نرخ فروش محصولات توسط سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تعیین می‌گردد. از آنجا که در اواخر مهرماه سال 93 نرخ‌های جدید توسط سازمان مزبور اعلام گردیده، در سال مالی جاری تغییری درآنها صورت نگرفته است. اما شرکت در مقاطع زمانی مختلف و با توجه به وضعیت بازار، با کاهش نرخ‌ها سعی در کسب سهم بیشتر از بازار دارد. به کمک همین استراتژی شرکت توانسته در تابستان مقدار فروش خود را به طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به دو فصل قبل افزایش دهد.
 

 
افزایش حاشیه سود ناخالص در پی افت بیشتر بهای تمام شده:
با توجه به کاهش قیمت نفت، نرخ خرید مواد اولیه در سال جاری نیز روند کاهش داشته است. بر اساس عملکرد 9 ماهه 94، در حدود 31 درصد از مواد اولیه بصورت وارداتی و با استفاده از ارز مبادلاتی تأمین می‌شود.

 لازم به ذکر است که سرعت کاهش نرخ مواد اولیه از کاهش نرخ فروش محصولات بیشتر بوده و همین موضوع موجب شده حاشیه سود ناخالص شرکت که در زمستان 93، 38 درصد بوده در تابستان 94 به 41 درصد برسد.

* حاشیه سود فصل آخر مربوط به برآورد کارشناسی است.

 
عدم تغییر هزینه های اداری و فروش:
در 9 ماهه ابتدایی سال جاری، هزینه‌های فروش و اداری شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا بدون تغییر بوده است.
با توجه به شرایط رقابتی بسیار شدید در بازار، شرکت ناگزیر به تبلیغات بیشتر برای محصولات خود شده که این موضوع، افزایش قابل توجه هزینه تبلیغات را در پی داشته است. در سال 93 هزینه تبلیغات شرکت نزدیک به 4.5 برابر سال 92 بوده و  این روند در شش ماهه ابتدایی سال جاری اما با نرخ رشد کمتری ادامه داشته است. در این مدت هزینه تبلیغات شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد رشد داشته است.
گلتاش  محصولات خود را با نام‌های تجاری شرکت پاکسان عرضه می‌کند و بر اساس قراداد بین دو شرکت، معادل 5 درصد مبلغ فروش خالص خود را با نرخ درب کارخانه به عنوان حق لیسانس به پاکسان پرداخت می‌کند. بنابراین با توجه به کاهش فروش، حق لیسانس پرداختی به شرکت پاکسان نیز کاهش یافته است.
افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تورم در بخش حمل و نقل نیز موجب افزایش در هزینه حمل محصولات گردیده است.
کل هزینه‌های فروش و اداری در فصل تابستان نسبت به دو فصل بهار و زمستان حداقل 40 درصد کاهش داشته که احتمالا قسمت عمده آن به علت کاهش هزینه تبلیغات در تابستان بوده و همین موضوع اثر رشد هزینه‌های اداری و فروش در 6 ماهه اول سال را خنثی کرده است.
 

 
کاهش هزینه‌های مالی و افزایش درآمدهای غیر عملیاتی:
به علت کاهش حجم تسهیلات دریافتی در یک سال اخیر و در نتیجه کاهش کارمزد پرداختی بابت تامین مالی، هزینه‌های مالی شرکت کاهش قابل توجهی داشته و به یک سوم مدت مشابه سال قبل رسیده است. از سویی دیگر درآمدهای غیرعملیاتی که بیشتر مربوط به سپرده‌گذاری در بانک‌ها بوده، رشد سه برابری داشته است.
 
تحلیل منابع و مصارف:
بررسی صورت‌های مالی نشان می‌دهد که گلتاش از ابتدای سال 90 تا پایان بهار امسال، 90.4 میلیارد تومان از محل منابع داخلی و عملیاتی خود درآمد داشته که 2.7 میلیارد تومان آن به خالص پرداختی بابت تسهیلات مالی اختصاص داده شده است. 72 میلیارد تومان آن نیز به سرمایه در گردش شرکت افزوده شده و 15.7 میلیارد تومان به فعالیت‌های سرمایه‌گذاری اختصاص یافته است.
 
*تمامی مقادیر جدول بر حسب میلیون ریال می‌باشند.
 
فعالیت‌های سرمایه‌گذاری شرکت در سال جاری بیشتر پیرامون اجرای چند طرح توسعه از قبیل خرید زمین و ساختمان، بهسازی خطوط تولید، تولید ادوات بسته‌بندی مایعات و تولید ادوات بسته‌بندی خمیردندان بوده است. از میان این طرح‌ها دو مورد آخر در پایان تابستان امسال به ترتیب 19 و 60 درصد پیشرفت داشته‌اند که در صورت تکمیل و بهره‌برداری از این طرح‌ها بهای تمام شده شرکت کاهش خواهد یافت و در پی آن سودآوری شرکت افزایش می‌یابد.
 
پیش‌بینی شرکت:
گلتاش تاکنون طی سه مرحله برآورد خود از سود سال جاری را به صورت منفی تعدیل کرده که دلیل اصلی آن پیش‌بینی کاهش فروش بوده است. این شرکت در اولین برآورد سود 2531 ریالی را برای هر سهم پیش‌بینی کرده بود، اما در آخرین پیش‌بینی بر اساس عملکرد 9 ماهه، درآمد هر سهم خود را با تعدیل منفی 20 درصدی نسبت به اولین برآورد، 2014 ریال اعلام کرده است.
همچنین گلتاش برای سال 95 به ازای هر سهم خود 2300 ریال سود برآورد کرده که مهمترین مفروضات آن نسبت به پیش‌بینی سال جاری کاهش نرخ فروش محصولات و مواد اولیه است. این شرکت پیش‌بینی کرده که با کاهش نرخ فروش محصولات بتواند سهم بازار خوبی به دست آورده و مقادیر فروش خود را بالا ببرد. به عنوان مثال برآورد شده که کاهش 4 درصدی نرخ فروش شامپو با افزایش 27 درصدی در مقدار فروش آن همراه شود. نرخ مواد اولیه نیز پایین‌تر از نرخ‌های سال جاری در نظر گرفته شده و نکته قابل ملاحظه این است که در بودجه سال آینده، نرخ‌های مواد اولیه کاهش بیشتری نسبت به نرخ‌های فروش داشته‌اند و بنابراین حاشیه سود شرکت افزایش خواهد داشت.
 
 
سود کارشناسی 94:
به طور کلی فصل تابستان با افزایش مصرف عمومی مواد شوینده در کشور همراه است و احتمال کاهش مقدار فروش شرکت در فصل پاییز نسبت به تابستان وجود دارد. همچنین با توجه به سیاست های کنترل تورم و کاهش عمومی مصرف، تغییر در نرخ خرید مواد اولیه و نرخ فروش محصولات بعید به نظر می‌رسد. بنابراین انتظار می‌رود میزان تولید و فروش شرکت به ترتیب به 41000 و 37000 تن برسد و سود کارشناسی گلتاش برای پایان سال مالی 94 به ازای هر سهم 1948 ریال برآورد شده که 12 درصد از سود سال قبل کمتر است.
 
سود کارشناسی سال 95:
با فرض ثابت بودن نرخ فروش محصولات و نرخ خرید مواد اولیه برای سال آینده و برابری آن با نرخ‌های فصل تابستان و در نظر گرفتن مقادیر تولید و فروش مشابه با سال 94 و با توجه به افزایش هزینه‌های دستمزد و سربار و هزینه‌های داری و فروش؛ همچنین عدم تغییر قابل ملاحظه در سایر مفروضات، سود هر سهم گلتاش در سال آینده به 1854 ریال خواهد رسید.
 
تحلیل حساسیت:
در جدول زیر تحلیل حساسیت سود بر اساس متغیرهای مختلف بررسی شده است. به عنوان مثال اگر نرخ فروش محصولات 5 درصد زیاد شود، سود سال 95 با 17.6 درصد رشد، 2180 ریال خواهد شد.
 

متغیر

تغییر متغیر

تغییر سود

درصد تغییر سود

مقدار فروش شامپو

5%

120 ریال

6.5

مقدار فروش صابون

5%

70 ریال

3.8

مقدار فروش خمیردندان

5%

66 ریال

3.6

مقدار فروش مایع دستشویی

5%

17 ریال

1

نرخ فروش محصولات

5%

326 ریال

17.6

نرخ خرید مواد اولیه

5%

164 ریال

8.8

 

 

نمودار مقایسه بازده یک سال زاگرس با صنعت محصولات شیمیایی و شاخص کل بورس تهران

 


تاریخ گزارش 1394/09/04      
نماد شگل   بازده نماد  
شرکت گلتاش   بازده یک ماه  21.0%
بخش نفت، گاز و شیمیایی   بازده یک سال -11.4%
صنعت محصولات شيميايي      
      بازده نسبت به شاخص کل
ارزش بازار 1916   یک ماه  21.1%
درصد از صنعت 0.2%   یک سال  4.6%
درصداز بازار 0.1%      
درصد شناور آزاد 15.0%   متوسط ارزش (میلیون ریال/روز)
      یک ماه 326
قیمت پایانی 9579   سه ماه 253
بیشینه سال 11,632      
کمینه سال 6,350   متوسط حجم (میلیون سهم/روز)
متوسط 30 روزه 8,572   یک ماه 0.0
متوسط 90 روزه 7,618   سه ماه 0.0

 

* منبع جدول و نمودار بازده: شرکت پردازش اطلاعات مالی پویا

* بازده نماد نسبت به شاخص کل برابر است با بازده نماد منهای بازده شاخص (اعداد مثبت یعنی بازدهی بیشتر نسبت به شاخص). بازده نماد بر اساس قیمت تعدیلی محاسبه شده که اثرات تقسیم سود و تغییر سرمایه را حذف می کند. ارزش بازار به میلیارد ریال است (B).

 


 

تحلیلگر: حجت‌اله محمدی  - H.Mohammadi@emofid.com 

 

درباره شرکت:

شرکت گلتاش در مردادماه 1361 دراصفهان به ثبت رسیده و در زمستان 1378 نوع شرکت از سهامی عام به سهامی خاص تبدیل گردیده است. گلتاش در اولین روزهای تابستان 1380 در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شده و در تاریخ 1380/4/10 اولین معامله بر روی سهام  این شرکت انجام شده است.

مرکز اصلی شرکت شهر اصفهان و کارخانه آن واقع در شهرک صنعتی مبارکه اصفهان می‌باشد. این شرکت باظرفیت تولید 58000 تن و تولید واقعی حدود 45000 تن، جزو ده شرکت بزرگ تولیدکننده مواد شوینده در کشور می‌باشد که محصولات خود را تحت برندهای شناخته شده‌ی شرکت پاکسان از قبیل گلنار، ارکید، سیو، شبنم، نسیم، پونه و . . . عرضه می‌کند.

بیش از 55 درصد از خمیردندان تولیدی کشور در این کارخانه تولید می‌شود و این شرکت در بین شرکت‌های فعال این صنعت در گروه محصولی خمیردندان و صابون در رده اول قرار دارد. (رتبه 1 مربوط به دو شرکت پاکسان و گلتاش است که 25 درصد در گلتاش تولید می‌گردد). همچنین این شرکت چهارمین تولیدکننده بزرگ شامپو و مایع دستشویی کشور است.

بیش از 83 درصد سهام گلتاش در اختیار شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر (سهامی خاص) می‌باشد و بعد از آن شرکت سرمایه‌گذاری سپه  4.1 درصد سهام را در اختیار دارد. یک شخص حقیقی با سهم نزدیک به 2 درصد، سهامدار مهم بعدی است.

 

درباره صنعت:

شوینده‌ها یکی از اصلی‌ترین نیازهای خانوارهاست. توسعه جوامع بشری و اهمیت به نظافت و پاکیزگی در میان مردم جهان باعث شده‌ روزانه حجم انبوهی از تقاضا برای انواع مواد شوینده به وجود آید. در ایران، بیش از 80 شرکت در زمینه تولید مواد و محصولات شوینده و 17 شرکت در گروه تولیدی مواد اولیه و واسطه‌ای فعال هستند که در میان آنها، 7 شرکت بزرگ سهم 85 درصدی در تولید محصولات شوینده دارند. کشش قیمتی تقاضای صادراتی مواد شوینده کشور بزرگتر از واحد می‌باشد و حدود 25 درصد ارزش فروش کل شرکت‌ها را صادرات تشکیل می‌دهد. حدود 60 درصد مواد اولیه از بازار داخل کشور تهیه می‌گردد و مابقی توسط واردات تأمین می‌شود.

یکی از ویژگی‌های این‌ صنعت، دارا بودن مازاد ظرفیت تولیدی می‌باشد. هم اکنون ظرفیت تولید محصولات شوینده کشور 1.8 میلیون تن است که در حال حاضر فقط 830 هزار تن آن فعال می‌باشد. محصول عمده شرکت‌ها پودر شوینده می‌باشد که در حدود 40 درصد تولید را شامل می‌شود. در میان محصولات تولیدی این شرکت‌ها، شامپو و خمیر دندان از حاشیه سود مناسبی برخوردار هستند که شرکت‌های مختلف با قرار دادن این محصولات در سبد تولیدی خود سعی در جبران کمبود حاشیه سود پودرها دارند. قیمت محصولات داخلی توسط سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تعیین می‌شود.

 

افشای ریسک:
این گزارش جهت آگاهی از وضعیت نماد تهیه شده و به هیچ عنوان جنبه توصیه برای خرید یا فروش یا نگهداری ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

محدودیت کپی و انتشار:
لطفا از ارسال مجدد این گزارش برای دیگران و یا به اشتراک گذاشتن محتوای گزارش در سایت های اینترنتی یا هر نوع رسانه دیگر خودداری نمایید.

 

کپی رایت © 2015 کارگزاری مفید, تمامی حقوق محفوظ است.