دسته گزارشات

 

تورم (مرکز آمار):

علیرغم نگرانی اکثر اقتصاددانان برای افزایش نرخ تورم در سال جاری به دلیل افزایش نقدینگی و افزایش نرخ ارز همچنان تورم ماهانه زیر یک درصد اعلام می شود، با این حال به نظر درباره حفظ شرایط فعلی تردید جدی وجود دارد و با توجه به اینکه افزایش نرخ حمل و نقل، انرژی، برخی کالاهای اساسی و دارو به اردیبهشت ماه موکول شده است، برای بررسی سیاست های دولت در مورد کنترل تورم باید منتظر گزارش های این ماه باشیم.

همچنین لازم به ذکر است افزایش نرخ دلار مبادله ای از 3800 به 4200 تومان ممکن است موجب بالا رفتن بهای تمام شده کالاهای وارداتی (به جز آن دسته از کالاهای اساسی که دولت مقرر کرده مابه التفاوت نرخ ارز آن ها پرداخت کند) گردد.


 

نرخ سود:

همان طور که پیش بینی می شد پس از شرایط خاص اسفند ماه نرخ بهره مقدار کمی تعدیل شده و از 24 درصد به 22 درصد کاهش پیدا کرده با این حال با توجه به شرایط انتظاری جامعه در مورد افزایش نرخ ارز، مسکن و سکه و مشکلات نقدینگی بانک ها امکان کاهش نرخ به زیر 20 درصد دشوار به نظر می رسد.


 

مسکن:

در بازار معاملات مسکن به طور معمول حجم معاملات در فروردین بخاطر تعطیلات دو هفته ای به نسبت سایر ماه های سال با کاهش همراه می باشد ولی تعداد معاملات فرودین سال جاری نسبت به فروردین سال قبل نیز با کاهش همراه بوده است. یکی از عوامل کاهش تعداد معاملات افزایش نسبتا بالا (نزدیک به 30 درصدی) قیمت ها (به نسبت فرودین سال قبل) است. با این حال به نظر می رسد که تا زمانی که انتظارات تورمی جامعه در خصوص تورم آتی و نرخ ارز تعدیل نگردد، انتظار کاهش قیمت و افزایش حجم معاملات پایین باشد. پیش بینی می گردد حجم معاملات در ماه های آتی به نسبت سال قبل تغییر خاصی نکند ولی تغییر قیمت بستگی به تغییرات نرخ ارز و تورم دارد.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:

در فروردین ماه به صورت سنتی به علت کاهش واردات معمولا تراز تجاری مثبت می شود ولی افزایش نرخ ارز در چند ماه اخیر موجب افزایش 15 درصدی صادرات فرودین ماه به نسبت مدت مشابه سال قبل گردیده که موجب شده تراز تجاری 375 میلیون دلاری فرودین 96 به 604 میلیون دلار در فرودین 97 افزایش یابد.

باید توجه داشت مصوبه اخیر دولت مبنی بر الزام فروش ارز صادراتی شرکت ها به نرخ 4200 تومان ممکن است منجر به کاهش صادرات و افزایش کسری تجاری در ماه های آتی گردد.


 

سهام:

مصوبه دولت در الزام فروش ارز شرکت های صادرات محور به نرخ 4200 تومان که بخش قابل توجهی از شرکت های بورسی را شامل می شود به همراه نزدیک شدن به موعد 12 می و تصمیم امریکا در خصوص برجام باعث افزایش نا اطمینانی و کاهش شدید حجم معاملات به همراه کاهش قیمت ها گردیده است. به نظر می رسد شرایط موجود تا رفع ابهامات سیاسی و بهبود نرخ های فروش و نرخ ارز مدتی ادامه داشته باشد.

 


 

بازده دارایی ها:


 

رشد اقتصادی:


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت:
www.mofididea.com