دسته گزارشات

 

تورم (مرکز آمار):

به نظر می رسد شاخص تورم اعلامی با متغیرهای تاثیر گذار در سبد تورم از جمله افزایش 6 درصدی ارز و 3 درصدی مسکن در همین ماه همخوانی ندارد و احتمالا باید در ماه های آتی منتظر افزایش شاخص تورم باشیم.

افزایش 15 درصدی نرخ ارز در چهار ماه گذشته که متغیر مهمی در تعیین قیمت کالاهای وارداتی و مصرفی می باشد در ماه های آتی تاثیر خود را در تورم عمومی بگذارد و شرایط برای حفظ تورم تک رقمی سخت تر گردد.


 

نرخ سود:

سیاست های بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در جهت کاهش رقابت بین بانک ها برای جذب سپرده با نرخ بالا و همچنین کنترل صندوق های با درآمد ثابت و انتشار اوراق تا حدود زیادی موفق بوده و علیرغم تحرک بازارهای موازی همچنان نرخ سود در محدوده منطقی 15 درصد کنترل شده است.


 

مسکن:

بررسی آمار معاملات مسکن در دی ماه بیانگر رشد قیمتی و تعدادی معاملات است که نشان گر ورود به دوره رونق می باشد با این حال با توجه به پارامترهای دیگر مثل آمار خانه های خالی پایین بودن قدرت خرید و تورم نسبتا پایین احتمال جهش قیمت پایین می باشد.

در معاملات دی ماه، 50 درصد معاملات در محدوده قیمتی زیر 300 میلیون تومان و از نظر عمر بنا زیر 5 سال بوده است که اولا نشان دهنده موفقیت بانک مسکن در سیاست ارائه تسهیلات از طریق صندوق  مسکن یکم به خانه اولی ها می باشد و همچنین بیانگر قدرت خرید پایین خریداران است.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:

همان گونه که انتظار داشتیم، سرانجام افزایش نرخ ارز در سه ماه گذشته محرک خوبی جهت افزایش صادرات شده است. برسی آمار تجارت خارجی نشان می دهد صادرات در آذر ماه با رشد 26 درصدی نسبت به ماه قبل به 3 میلیارد و 972 میلیون دلار رسیده که پس از شهریور ماه بیشترین مبلغ صادرات در سال جاری بوده است.

افزایش صادرات به همراه ثبات نسبی واردات موجب کاهش کسری تراز تجاری به 1 میلیارد و 262 میلیون دلار شده که به نظر با توجه به افزایش نرخ ارز رشد صادرات ادامه داشته باشد و کسری تراز تجاری باز هم کاهش یابد.


 

سهام:

با توجه به ثبات نرخ سود و نرخ های جهانی و افزایش نرخ دلار روند صعودی بازار سرمایه تداوم یافته که با در نظر گرفتن متغیر های بنیادی مثل سودآوری و فروش شرکت ها، رشد بازار سرمایه پایه منطقی داشته است.

همچنان رشد شاخص با تکیه بر شرکت های صادرات محور شامل فلزات اساسی، پتروشیمی و معدنی بوده که از افزایش قیمت ارز و مساعد بودن قیمت های جهانی ذینفع می باشند.

پیش بینی می شود در صورت ثبات متغیرهای تاثیر گذار در بازار سهام روند صعودی علیرغم نوسانات کوتاه مدت ادامه دار باشد.

 

 


 

بازده دارایی ها:

 


 

رشد اقتصادی:

 


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت: www.mofididea.com