دسته گزارشات

 

تورم (مرکز آمار):

تورم ماهانه 4.3 درصدی خردادماه بر اساس اطلاعات بانک مرکزی بیشترین رقم ثبت شده این شاخص از بهمن 1391 و تورم نقطه به نقطه 13.7 درصدی این ماه نیز بیشینه ثبت شده از مرداد 1394 تا به امروز است. زمستان 91 اوج بحران های ارزی قبلی بود و بار دیگر زمان به عقب برگشته تا تجربیات مشابهی تکرار شوند. گرچه دولت در تلاش است تا تثبیت قیمت کالاها و اجرای سیاست های ارزی جدید مانع رشد قیمت ها باشد اما آمار از شروع روند افزایشی تورم آن هم با سرعت زیاد و عدم موفقیت دولت خبر می دهند.

باید توجه داشت که رشد قیمت دلار به تدریج و با صرف زمان خود را در رشد قیمت کالاها نشان داده و رشد قیمت ها نیز به تدریج در شاخص های تورمی به نمایش گذاشته شده اند، پس همانطور که در گزارش قبلی اشاره کردیم و با توجه به ارقام ماهانه رشد قیمت ها باید منتظر باشیم تا رشد تورم سالانه نیز به تدریج خود را نشان داده و با عبور از رکوردهای سال های اخیر حتی از رقم 20 درصد نیز عبور کند.


 

نرخ سود:

افزایش تورم واقعی و انتظاری همزمان با کمبود نقدینگی در بانک ها و شرکت ها، افزایش نرخ سود تا بیشینه های تاریخی را در پی داشته است. این افزایش تا جایی بوده که در اوراق با سررسید دورتر حتی تا رقم 28 درصد را ثبت کرده که نگران کننده است و این همان رخدادی است که در گزارش ماه قبل اشاره شد. کماکان و تا زمانی که نرخ تورم و انتظار برای رشد قیمت ها رو به بالاست، کاهش نرخ سود دور از انتظار است و این در حالی است که حتی شاید بانک مرکزی به منظور جلوگیری از خروج نقدینگی از بانک ها مجبور به افزایش نرخ سود بانکی شود.


 

مسکن:

افزایش بی رویه قیمت ها در بخش مسکن که ناشی از تورم انتظاری است موجب شده دو ماه متوالی نرخ تورم این بخش ارقام بالای 8 درصد را ثبت کرده و با توجه به قدرت پایین خریداران، افت ملایم حجم معاملات را در پی داشته باشد.

از آنجایی که با وجود افزایش قیمت ها و رشد حجم معاملات، رکورد سال های 91 و 92 در تعداد معاملات ثبت نشده بنابراین ادامه رشد قیمت ها در بخش مسکن با این شیب تند برای ماه های آتی دور از انتظار است.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:

ماه قبل اشاره کردیم که تعیین دستوری نرخ 4200 تومانی برای دلار صادرکنندگان می تواند کاهش انگیزه های صادراتی و افزایش انگیزه برای واردات را در پی داشته باشد. در دوره قبلی مشکلات ارزی که جهش نرخ دلار از هزار تومان به بیش از 3 هزار تومان اتفاق افتاد واردات کشور با کاهش 25 درصدی از 65 میلیارد دلار در سال 89 به 49 میلیارد دلار در سال 92 کاهش پیدا کرد اما از آنجایی که دولت در حال تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات است در تنش های ارزی اخیر هنوز اتفاق مشابهی رخ نداده و حتی بسیاری از صادر کنندگان نیز فروش در داخل و یا حتی انبار کالاهایشان را ترجیح داده اند. در صورتی که دولت طرح سامانه نیما و دریافت ارز صادر کنندگان و تخیص آن برای واردات با نرخ 4200 تومان را ادامه ندهد می توان به بهبود تراز تجاری کشور امیدوار بود.


 

سهام:

پس از شوکی که سهامداران در اردیبهشت ماه با اصرار دولت بر نرخ 4200 تومانی دلار، افزایش نوسانات بازارهای موازی و نگرانی از ریسک های سیاسی تجربه کردند که افت شاخص کل را نیز در پی داشت، افزایش رقابت و ثبت قیمت های مثبت 10 درصدی در بورس کالا، معافیت ارائه ارز در سامانه نیما برای صادرات به عراق و افغانستان، معافیت برخی محصولات صادراتی از ارائه ارز 4200 تومانی در سامانه نیما، شروع رشد روزانه قیمت ارز مبادله ای از 4200 تومان توسط دولت و موافقت با تشکیل بازار ثانویه ارز و امکان عرضه ارز صادرکنندگان با نرخ توافقی در بورس موجب شده تا بازار سهام در خردادماه رشد قابل توجهی را ثبت کند.

گزارش های ماهانه شرکت های بورسی نیز رشد ملایم قیمت ها را در خود منعکس کرده اند که می تواند چشم انداز روشنی برای این شرکت ها از لحاظ شروع تورم ریالی و رشد درآمدها و سودآوری شرکت ها باشد و بازار را به استقبال گزارش های سه ماهه بهتر از سال گذشته ببرد.

 


 

بازده دارایی ها:


 

رشد اقتصادی:


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت:
www.mofididea.com