دسته گزارشات

 

تورم (مرکز آمار):

شاخص کالاها و خدمات مصرفی در تیرماه با جهش 3.4 درصدی روبرو بوده و موجب شده تورم نقطه به نقطه  با سرعت به 18 درصد برسد. بنابراین حتی با خوشبینانه ترین مفروضات بعید است که تورم نقطه به نقطه با نرخی کمتر از 30 درصد، سال جاری را به اتمام برساند. جهش 10 درصدی تورم تولیدکننده نیز عاملی است که از تشدید تورم مصرف کننده خبر می دهد.

همچنین مطابق برآورد قبلی دولت در خصوص کنترل قیمت ها موفق نبوده و بازار ثانویه ارز را پذیرفته که نتیجه این اقدام در نرخ تورم مردادماه دیده خواهد شد.


 

نرخ سود:

بهبود بازار سرمایه و تحرکات قیمتی در بازارهای موازی موجب ابطال واحدهای صندوق های با درآمد ثابت و خروج پول از بازار اوراق بدهی شده است. همچنین همزمان انتشار حدود 300 میلیارد تومان اوراق جدید توسط دولت و بخش خصوصی منجر به افزایش نرخ بهره شده که با توجه به شرایط تورمی انتظاری، مشکل نقدینگی بانک ها و خروج سپرده از آن ها تا زمان کاهش نرخ تورم نمی توان تعدیل نرخ های سود را انتظار داشت.


 

مسکن:

حجم معاملات در بازار مسکن در دو ماه گذشته کاهش یافته ولی هنوز افزایش نرخ ها ادامه دارند. به نظر با تثبیت بازارهای موازی به آخرین ماههای افزایش قیمت مسکن نزدیک می شویم و احتمالا از نیمه دوم سال شاهد تثبیت قیمت ها خواهیم بود. عامل دیگری که باید در نظر داشت مقایسه فروشندگان در مورد قیمت مسکن با کالاهایی مثل ارز و سکه است در حالی که تفاوتی اساسی بین این بازارها وجود دارد و آن عدم قابلیت جابه جایی مسکن است. بنابراین پیش بینی ما این است که تورم مسکن از کالاهای قابل معامله مثل ارز و سکه کمتر باشد و انتظارات فروشندگان مسکن برای رشد قیمت ها تعدیل شود.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:

با توجه به تصمیم دولت برای عدم اجازه فروش ارز توسط صادرکنندگان با نرخ آزاد و عدم امکان ثبت سفارش توسط شرکت های وارد کننده در تیرماه با افت حجم تجارت خارجی روبرو بوده ایم. پیش بینی می شود با راه اندازی بازار ثانویه ارز، در مردادماه با افزایش تجارت خارجی به خصوص در بخش صادرات مواجه شویم و در ادامه هفت ماه آینده نیز احتمالا تراز تجاری به نسبت سال قبل بهبود یابد.


 

سهام:

ممنوعیت امکان فروش ارز شرکت های صادر کننده به نرخ آزاد و نزدیکی به زمان شروع تحریم ها منجر گردیده بازار سرمایه در تیرماه با رکود مواجه باشد ولی با توجه به تجدید نظر دولت در مورد امکان واگذاری ارز حاصل از صادرات به نرخ های نزدیک بازار آزاد می توان پیش بینی نمود سودآوری شرکت ها به خصوص شرکت های صادرکننده با جهش روبرو شده و متناسب با آن قیمت شرکت ها و شاخص کل از افزایش مناسبی برخوردار گردد.

 


 

بازده دارایی ها:


 

رشد اقتصادی:


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت:
www.mofididea.com