دسته گزارشات

 

تورم (مرکز آمار):

علیرغم افزایش قیمت مسکن و ارز در چند ماه اخیر هنوز نرخ تورم ماهانه زیر یک درصد است که احتمال پایداری این شرایط پایین است. از نشانه های این موضوع به عبور تورم تولیدکننده از مرز تک رقمی بودن در بهمن ماه پس از 30 ماه که متغیری پیش نگر در موضوع تورم است، می توان اشاره کرد.

همچنین از دلایل عدم رشد تورم ماهانه، سیاست های دولت در جهت کنترل نرخ محصولات (دارو، کرایه حمل و نقل، برخی خوراکی ها و ...) تا پایان سال جاری است اما پس از شروع سال آینده افزایش نرخ ها اتفاق می افتد و تاثیر خود را بر روی تورم خواهد گذاشت. بنابراین این اعتقاد وجود دارد که نرخ تورم در ماه های آتی افزایش یابد.


 

نرخ سود:

پس از چند ماه که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد موفق به کنترل نرخ سود شدند، نوسانات نرخ ارز منجر به اتخاذ سیاست هایی شد که یکی از آن ها افزایش نرخ گواهی سپرده از 15 درصد به 20 درصد بود و در مدت دو هفته 240 هزار میلیارد تومان در این اوراق جذب شد و فشار مضاعفی بر صندوق های با درآمد ثابت موجود در بورس جهت ابطال واحدها وارد آمد. پیش بینی می شود تا شش ماه آینده (سررسید سپرده های شهریور 96) نرخ بهره در سطوح بالای 20 درصد باقی بماند.

به نظر سیاست بانک مرکزی در افزایش نرخ گواهی سپرده جای بررسی و تامل بیشتری دارد چرا که بررسی آمار تراز پرداخت ها نشان می دهد علیرغم تراز تجاری مثبت 20 میلیارد دلاری (نفتی و غیرنفتی) با توجه به تراز منفی 6 میلیارد دلاری خدمات (عمدتا توریسم) و 18 میلیارد دلاری خروج سرمایه و سایر عوامل، موازنه منفی 7.6 میلیارد دلاری سال 95 و موازنه منفی 5.5 میلیارد دلاری شش ماهه ابتدایی سال جاری را در پی داشته که نشان می دهد لزوما با افزایش نرخ سپرده ها مشکل مازاد تقاضا برای ارز حل نمی شود.


 

مسکن:

شروع سررسید پرداخت های وام صندوق یکم مسکن و همچنین نگرانی از افزایش تورم به واسطه رشد نرخ ارز موجب شده هم حجم معاملات و هم قیمت مسکن در چند ماه اخیر افزایش یابد ولی با توجه به سیاست های بانک مرکزی در افزایش نرخ بهره و کنترل نوسانات نرخ ارز پیش بینی می شود از شیب تند افزایش حجم معاملات و قیمت مسکن کاسته شود اما همچنان شیب ملایم متناسب با سایر متغیرهای اقتصادی (تورم و نرخ ارز) ادامه داشته باشد.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:

افزایش نرخ ارز در چند ماه اخیر محرک مناسبی جهت رشد صادرات گردیده به گونه ای که در بهمن ماه میزان صاردات به بالای 6 میلیارد دلار رسیده که بالاترین میزان صادرات ماهانه در 37 ماه اخیر بوده است. در صورت تثبیت نرخ ارز در نرخ های فعلی می توان انتظار داشت که در ماه های آتی واردات هم کنترل شود.

افزایش صادرات، مازاد تراز تجاری 1235 میلیون دلاری را که بالاترین رقم 19 ماه اخیر بوده را در پی داشته با این وجود همچنان به علت تثبیت نرخ ارز در نیمه اول سال جاری تراز تجاری تجمعی 11 ماهه نزدیک به 4.5 میلیارد دلار است که به نظر می رسد در ماه های آتی بهبود خواهد یافت.


 

سهام:

مطابق سنت دیرینه در دو ماه پایانی سال به خاطر نیاز نقدینگی اشخاص حقیقی و شرکت های حقوقی بازار سرمایه معمولا با کمبود نقدینگی مواجه است که در سال جاری مصادف شدن این موضوع با برنامه وزارت اقتصاد برای واگذاری ها و افزایش نرخ بهره از 16 درصد به بالای 20 درصد فشار مضاعفی به بازار سرمایه آورده و پس از چند ماه روند مثبت بازدهی در این ماه موجب بازده منفی 0.7 درصدی شده ولی به نظر می رسد با توجه به افزایش نرخ ارز و ثبات قیمت های جهانی سودآوری شرکت ها از وضعیت مناسبی برخوردار می باشد و انتظار کاهش جدی وجود ندارد.

 

 


 

بازده دارایی ها:


 

رشد اقتصادی:

 


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت:
www.mofididea.com