دسته گزارشات

 

تورم (مرکز آمار):

همانطور که در گزارش های قبلی اشاره شد تغییرات نرخ ارز و مسکن که از عوامل موثر بر تورم می باشد پیش بینی افزایش شتاب تورم در ماه های پیش رو را در برداشته و تورم ماهانه اسفندماه با ادامه روند صعودی ماه قبل به 1.1 درصد رسیده است. پیش بینی می شود در صورت ادامه این روند و حتی افزایش شدت آن کم کم تورم سالانه از محدود های تک نرخی فاصله گرفته و به سمت نرخ 15 درصدی حرکت کند.

باید در نظر داشت به طور سنتی افزایش برخی از نرخ ها مانند حمل و نقل و دستمزد که در شروع سال جدید اعمال می شوند خود از عوامل تاثیر گذار در افزایش تورم هستند.


 

نرخ سود:

سیاست های بانک مرکزی در جهت امکان جذب گواهی سپرده بیست درصدی و همزمان انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه و نیازهای نقدینگی اشخاص و شرکت ها در پایان سال موجب جهش نرخ سود به محدوده 24 درصد گردید که بالاترین نرخ در سال 96 بوده است. با این حال پیش بینی می شود با توجه به پایان پذیره نویسی گواهی سپرده بیست درصدی و کاهش نیاز به نقدینگی پس از اتمام سال، نرخ بازده تا حدودی تعدیل گردد که البته برگشت به محدوده های کمتر از 16 درصدی پاییز بعید به نظر می رسد.


 

مسکن:

افزایش نسبتا بالای قیمت مسکن در چند ماه گذشته موجب شد تا نرخ رشد معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال قبل در اسفند به نسبت بهمن کاهش یابد به طوری که این نرخ در بهمن ماه 17 درصد و در اسفند 0.5 درصد بوده است.

پیش بینی می شود رونق شکل گرفته در بازار مسکن هم از نظر تعداد معاملات و هم از نظر افزایش نرخ ها با شیب ملایم تری در سال جاری نیز ادامه یابد.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:


 

سهام:

افزایش قابل توجه نرخ سود بدون ریسک و همچین افزایش ریسک های سیاسی ناشی از تردید در خصوص ادامه اجرای توافق هسته ای موجب شده تا بازار سهام در اسفندماه با بازدهی منفی مواجه گردد، ولی با در نظر گرفتن نسبت برابری ریال به دلار، شرکت ها از سود آوری مناسب برخوردار بوده به صورتی که در اکثر شرکت های کالا محور نسبت قیمت به سود (P/E) در محدوده 4 تا 5 می باشد و از نظر قیمت گذاری در محدوده معقولی می باشند از این رو بازدهی سالانه 25 درصدی سال 96 در سال 97 نیز می تواند تکرار شود.

 

 


 

بازده دارایی ها:


 

رشد اقتصادی:

 


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت:
www.mofididea.com