دسته گزارشات
تاریخ انتشار: 14-09-1396

 

تورم (مرکز آمار):

برای دومین ماه متوالی تورم ماهانه بالای یک درصد ثبت شده که نشان می دهد کمی از کنترل خارج شده است. همچنین روند افزایش نرخ ارز نیز ادامه یافته تا تورم نقطه به نقطه نیز روندی صعودی به خود بگیرد.

همان طور که در گزارش ماه قبل اشاره شده بود در صورتی که دولت سیاست های پولی و نرخ ارز را کنترل نکند تورم سالانه نیز روندی صعودی به خود خواهد گرفت.


 

نرخ سود:

نرخ سود اوراق دولتی در آبان ماه کمینه 13.3 درصدی را ثبت کرده و روند صعودی به خود گرفته است. با توجه به انتشار گواهی سپرده توسط بانک های ملی و ملت و با نرخ 16 درصد و همین طور با توجه به عرضه و تقاضای پول به نظر در شرایط فعلی نرخ اوراق دولتی کمتر از 15 درصد نخواهد بود.

در صورتی که بانک مرکزی و دولت موفق به کنترل روند تورم نشوند سرمایه گذاران از بازار اوراق دولتی خارج شده که اولا افزایش نرخ سود تا سررسید این اوراق را در پی خواهد داشت و ثانیا سرمایه گذاران وارد بازارهایی مثل دلار و سکه خواهند شد همان طور که در ماه گذشته نیز این روند اتفاق افتاد و موجب ایجاد حباب در بازار سکه شد.


 

مسکن:

روندصعودی حجم معاملات و قیمت مسکن در آبان ماه نیز ادامه یافته است. نرخ رشد قیمت های مسکن که طی یکی دو سال گذشته از نرخ تورم پایین تر بوده در ماه های اخیر به تورم نزدیک شده و در صورت عدم کنترل سیاست های پولی توسط دولت به احتمال زیاد با تورم همراهی خواهد کرد (قبلا توضیح دادیم که در صورت عدم کنترل سیاست های پولی توسط دولت نرخ تورم روندی صعودی در پیش خواهد داشت). با این حال رشد بیشتر از نرخ تورم برای قیمت مسکن در شرایط فعلی دور از انتظار است.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:

تراز تجاری طی هشت ماه نخست سال جاری با کسری مواجه بوده است. اما به نظر می رسد رشد قیمت جهانی میعانات گازی و محصولات پتروشیمی همراه با رشد نرخ ارز در ماه های پیش رو موجب افزایش تدریجی صادرات باشد. از سوی دیگر رشد نرخ ارز می تواند همزمان افت واردات را نیز در پی داشته باشد.


 

سهام:

 

شاخص کل بورس تهران با رشد ماهانه 2.7 درصدی به رقم 88774.6 واحد رسیده و از بیشینه 89500 واحدی ثبت شده در دی ماه 1392 عبور کرده است. ثبات قیمت های جهانی به همراه کاهش سود بانکی و افزایش ملایم نرخ ارز که مهمترین متغیرهای تاثیر گذار بر بازار سرمایه می باشد موجب گردیده روند صعودی شاخص که از چند ماه گذشته آغاز شده تداوم یابد. گفتنی است در چند ماه گذشته رشد شاخص عمدتا از طریق صنایع و شرکتهایی بوده که وابسته به قیمت های جهانی و فروش ارزی بوده اند. در ماه جاری نیز همین عوامل موجب رشد گروه فرآورده های نفتی و پتروشیمی بوده است. لازم به ذکر است آزاد سازی قیمت برخی محصولات فرآورده های پالایشی همراه با افزایش قیمت نفت در رشد شاخص گروه فرآورده های نفتی نقش داشته است.

افت قیمت نفت و رکود بخش ساختمان در کنار سیاست های انقباضی دولت و بانک مرکزی موجب شده صنایع داخلی در چند سال گذشته شرایط مناسبی نداشته باشند با این حال در صورت ادامه روند کاهشی سود بانکی و افزایش نرخ تورم (که رشد قیمت کالاهای داخلی را در پی دارد) به همراه خروج تدریجی بخش ساختمان از رکود، صنایع داخلی در ماه های آتی می توانند در رشد شاخص بازار سهام نقش داشته باشند.

 

 


 

بازده دارایی ها:

 


 

رشد اقتصادی:

 


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت: www.mofididea.com