دسته گزارشات

 

خلاصه: بازارهای مالی جهان تحت تاثیر نشست بانک مرکزی امریکا قرار داشته اند به طوریکه نوسانات مبهم شاخص جهانی دلار (DXY) افزایش سطح ریسک را در پی داشته است. چهارشنبه شب نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) برگزار گردیده و در پی آن نرخ بهره به سطح 1.5 درصدی افزایش یافته است. در نخستین واکنش ها بازارهای کالایی شاهد افزایش قیمت ها بوده در شرایطی که عمده کارشناسان انتظار تقویت دلار و فشار بر قیمت ها را داشته اند. به هر نحو، فلزات اساسی عمدتا رشدهای محسوسی داشته و بهای فلز زرد نیز افزایشی بوده است.

 

تعدیل انتظارات برای نرخ بهره فدرال رزرو

در مهمترین رویدادهای هفته، چهارشنبه شب نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) برگزار گردید که مطابق پیش بینی ها افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره را به دنبال داشت. بدین ترتیب، نرخ بهره فدرال رزرو به محدوده 1.5 درصدی رسیده که بیشترین سطح نه سال اخیر است. سیاست گذاران بانک مرکزی امریکا از دسامبر 2015 میلادی به اینسو با تکیه بر گزارش های امیدوار کننده از نرخ تورم و بازار کار امریکا در مسیر اجرای سیاست های انقباضی گام برداشته اند.

دو تن از اعضای فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره در این جلسه رای منفی داده اند از سوی دیگر بیانیه پایانی همچون دوره های قبل در کانون توجه سرمایه گذاران قرار داشته است، چشم ‌انداز سه بار افزایش نرخ بهره طی سال 2018 نیز بدون تغییر مانده تا عاملی دیگر برای فشار بر شاخص جهانی دلار  (DXY)باشد، به طوریکه در اولین واکنش ها به این موضوع، شاخص DXY با افت 0.7 درصدی همراه گردیده بود که بیشترین افت طی یک ماه اخیر بوده است.

اما در ادامه، برگزاری نشست بانک مرکزی اروپا (ECB) عدم تغییر نرخ بهره را در پی داشته که منجر به تضعیف یورو شده است. موضوعی که عامل تقویت نسبی شاخص جهانی دلار و جبران بخش عمده ای از افت بوده است.

به هر نحو، امیدواری ها به رشد با ثبات اقتصاد جهانی از سوی فدرال رزرو و در آنسو اقدام بانک مرکزی چین برای افزایش ناچیز نرخ بهره درکنار تقویت چشم ‌انداز رشد اقتصادی در نشست اخیر بانک مرکزی حوزه یورو موجب تقویت چشم ‌انداز خروج تدریجی بانک‌ های مرکزی جهان از سیاست ‌های به شدت انبساطی را تقویت کرده است.

 در بیانیه پایانی نشست تاکید بر بهبود شرایط بازار کار در کنار چشم انداز نه چندان دلگرم کننده از شاخص های تورمی در کانون توجه سرمایه گذاران بوده است. بیانیه پایانی همچنین حاکی از آن بوده که فدرال رزرو با بررسی وضعیت اقتصادی امریکا خصوصا آمار اشتغال و هزینه های مصرف کننده در کنار تحولات اقتصادی مهم آنسوی اقیانوس اطلس، در ارتباط با افزایش نرخ بهره در نشست های آتی تصمیم گیری خواهد نمود.

undefined

کاهش سرعت رشد قیمت ها عامل نگرانی فدرال رزرو

چهارشنبه تازه ترین گزارش از شاخص قیمت مصرف کننده امریکایی (CPI) منتشر شده که مایوس کننده بوده است. بر این اساس سرعت رشد قیمت ها برای مصرف کنندگان امریکایی طی ماه نوامبر 0.4 درصد بوده که مشابه انتظار کارشناسان بوده است. رشد این شاخص بدون در نظر گرفتن بخش های پر نوسان انرژی و مواد غذایی 0.1 درصد بوده که 0.1 درصد کمتر از انتظارات و رقم ماه قبل است.

بدین ترتیب نرخ تورم سالانه امریکا در ماه نوامبر به 2.2 درصد رسیده که هر چند محدوده بیشینه هشت ماه اخیر است اما نکته حائز اهمیت آنکه دلیل اصلی افزایش آن به بخش های پر نوسان مربوط می شود. به طوریکه این شاخص بدون احتساب بخش های مواد غذایی و انرژی 1.7 درصد اعلام شده که 0.1 درصد کمتر از رقم ماه قبل است. موضوعی که در بیانیه پایانی نشست از سوی فدرال رزرو به آن اشاره شده و موجب نگرانی سرمایه گذاران شده است. گفتنی است متوسط نرخ بهره در امریکا طی سال های 1914 تا 2017 میلادی 3.28 درصد بوده که در حال حاضر نرخ تورم هدف بانک مرکزی امریکا رقم 2 درصد می باشد.

 

نشست فدرال رزرو به نفع بازار فلزات اساسی

شاخص جهانی دلار عامل مهمی برای تغییرات بازارهای کالایی به شمار می رود، چرا که عمده کالاهای اساسی بر پایه دلار قیمت گذاری می شوند. این شاخص طی هفته نوسان محسوسی داشته اما در نهایت تغییر قابل توجهی را ثبت نکرده است. به طوریکه، شاخص دلار DXY که مقیاسی برای اندازه گیری ارزش دلار امریکا در برابر شش ارز معتبر جهانی است، در پایان هفته به 93.93 واحد رسیده که تقریبا مشابه رقم هفته قبل است.

ترسیم چشم انداز قوی برای شاخص دلار می تواند روند کاهشی برای قیمت ها در بازار پایه به همراه داشته باشد. طی یک سال اخیر DXY از رقم 102.7 واحدی در ژانویه (دی ماه 95) به 93.5 واحد کاهش داشته که حکایت از روند نزولی نسبتا ملایمی بوده است. هر چند چشم انداز نه چندان قوی برای تورم از سوی سیاست گذاران موجب کاهش DXY بوده اما به دنبال تصمیمات دیگر بانک های مرکزی جهان خصوصا آنسوی اقیانوس اطلس یعنی یورو، شاخص دلار بخش قابل ملاحظه ای از کاهش خود را جبران کرده است. به هر نحو قیمت ها در بازار پایه خصوصا قیمت فلزات اساسی افزایش قابل توجهی داشته اند.

اما نکته ای که حائز اهمیت است اینکه رشد اقتصادهای نوظهور در دوره ای موجب افزایش تقاضاهای زیادی در آن دوره گردید که با توجه به کاهش سرعت رشد و حتی توقف رشد برخی از آن اقتصادها سمت تقاضا تعدیل یافته است. از طرفی، در حال حاضر بسیاری از کالاهای پایه با مشکلاتی از جمله چالش ‌های مربوط به مقررات زیست محیطی در دنیا روبه‌رو‌ شده ‌اند که این موضوع می‌تواند طرف عرضه را نیز با چالش روبه‌رو‌ سازد. به عبارتی بازارهای کالایی با یک موقعیت خاص روبه‌رو‌ است که تقاضا و عرضه را تحت تاثیر خود قرار داده است. در چنین شرایطی از نظر برخی تحلیلگران به نظر می‌ رسد سکون قیمتی برای یک دوره بلند‌ مدت دور از ذهن نباشد. هر چند که آغاز این روند را نمی توان به طور دقیقی تخمین زد.

به هر نحو، این هفته هر تن مس با رشد 4.7 درصدی 6842 دلار و 5 سنت قیمت گذاری شده است. هر تن روی با رشد 3.3 درصدی مجدد به مرز 3200 دلاری بازگشته است. اما سنگ آهن جز معدود مواد معدنی بوده که افزایش نسبتا کمتری داشته است. هر تن سنگ آهن CFR چین تحویل یک ماهه با رشد 0.4 درصدی به 68 دلار و 5 سنت رسیده است.

در سمت فلزات گرانبها نیز با افزایش سطح ریسک در بازارهای مالی سرمایه گذاران تقاضای بیشتری برای دارایی های امن همچون طلا نشان داده اند؛ بطوریکه هر اونس از این فلز گرانبها در آخرین دادوستد 1254 دلار و 24 سنت قیمت گذاری شده که 0.7 درصد نسبت به هفته قبل افزایش داشته است. ارزش این فلز زرد از ابتدای سال میلادی جاری نوسان محدودی داشته و تنها در حدود 5 درصد افزایش یافته است.

 

کاهش قیمت ها در بازار انرژی

چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) کاهش 5.1 میلیون بشکه ای موجودی نفت را اعلام کرده که به طور غیر منتظره ای بیش از برآورد کارشناسان بوده است. اما رشد ۱۶ درصدی تولیدات امریکا از نیمه دوم ۲۰۱۶ به ۷۸/۹ میلیون بشکه در روز، عاملی بوده که موجب سردرگمی بازار نفت شده است. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) با رشد تولیدات غیراوپک به میزان 1.6 میلیون بشکه در روز (پیش‌ بینی رشد تولیدات شیل ۲۰ درصد بالاتر از پیش ‌بینی اوپک) پیشی‌ گرفتن عرضه از تقاضا و تداوم مازاد عرضه تا پایان ۲۰۱۸ را پیش ‌بینی کرده است. با اینکه قیمت ها در بازار انرژی کاهشی بوده اند، روز جمعه ادامه اختلالات عرضه در خط لوله Forties دریای شمال تا حدی از نفت حمایت کرده است. به هر نحو، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت 0.3 درصدی به 63 دلار و 23 سنت رسیده است.

 

هفته پیش رو:

در مهمترین رویدادهای این هفته آخرین گزارش از نرخ رشد اقتصادی امریکا پنج شنبه منتشر می شود که انتظار می رود تغییری نسبت به قبل نداشته باشد. گزارش تقاضا برای کالاهای بادوام امریکا نیز جمعه منتشر می شود که انتظار می رود رشد 0.5 درصدی داشته باشد. تازه ترین گزارش ها از بخش مسکن امریکا نیز سه شنبه و جمعه منتشر خواهند شد.

 

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

 

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه              63.23      -0.3
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه              57.30      -0.1
-   سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه              60.87      0.0
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن            227.33      2.2
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن            552.79      -5.2
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل            347.40      2.2
  شکر - نقد ICE  دلار/تن            302.94      -3.8
           
  مس - نقد دلار/تن          6,842.05      4.7
  آلومینیوم - نقد دلار/تن          2,045.45      2.7
  روی - نقد دلار/تن          3,201.33      3.3
  سرب - نقد دلار/تن          2,525.40      3.3
  نیکل - نقد دلار/تن        11,528.64      5.8
  سنگ آهن %62 - CFR چین - یک ماهه دلار/تن              68.05      0.4
           
  یورو/دلار -            1.1749      -0.2
  دلاراسترالیا/دلار -            0.7646      1.8
  طلا دلار/اونس          1,254.24      0.7
  شاخص دلار (DXY) -              93.93      0.0
           
  بورس نیویورک S&P 500 -          2,675.81      0.9
  بورس لندن FTSE 100 -          7,490.57      1.3
  بورس فرانکفورت DAX -        13,103.56      -0.4
  بورس توکیو Nikkei 225 -        22,553.22      -1.1
  بورس سیدنی ASX 200 -          5,996.97      0.0
           
  بورس تهران TEDPIX -        93,283.60      2.4
  سکه طرح جدید - نقد تومان        1,411,700      -0.2
  دلار (سامانه سنا) تومان              4,199      0.3
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

 - تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.