روش های تحلیلی و منابع اطلاعاتی


مشاوران و تحلیلگران شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید از روش های گوناگون جهت تجزیه و تحلیل و ارزشیابی اوراق بهادار و همچنین پیش بینی روند قیمت یا و عرضه و تقاضای اوراق بهادار استفاده می کنند که می توان آنها را دو دسته اصلی دسته بندی کرد:

 • تجزیه و تحلیل بنیادی
 • تجزیه و تحلیل تکنیکال

 

تجزیه و تحلیل بنیادی

undefined

در این روش اطلاعات موجود در صورت های مالی، گزارشهای مربوط به صنعت و عاملهای اقتصادی به منظور تعیین ارزش ذاتی اوراق بهادار مورد ارزیابی قرار می گیرد. در اینجا چنانچه ارزش ذاتی با ارزش بازار اوراق بهادار برابر نباشد قیمت گذاری نادرست اتفاق افتاده و براین اساس تصمیمات خرید و فروش مناسب اتخاذ می گردد. در این روش تحلیلگران تلاش می کنند تا با استفاده از عوامل مرتبط با ارزش تغییرات قیمت آتی سهام را پیش بینی کنند که این عوامل را می توان به صورت زیر در نظر گرفت:

 

۱- شرایط اقتصاد جهانی: بخش بزرگی از شرکت های حاضر در بازار سرمایه کشور متأثر از قیمت های جهانی (از قبیل قیمت نفت، محصولات پتروشیمی، فلزات اساسی و ...) می باشند بنابراین پیگیری رویدادهای کلان اقتصادی در سطح جهانی یکی از ابزارهای لازم برای تجزیه و تحلیل اوراق بهادار است. تحلیلگران شرکت با استفاده از منابع اطلاعاتی زیر تلاش می کنند تا ارزیابی مناسبی از شرایط آتی اقتصاد جهانی و روند قیمت کالاهای اساسی داشته باشند:

 

منابع اطلاعاتی اصلی جهت بررسی داده ها و قیمت های جهانی:

 

منابع اطلاعاتی اصلی به منظور بررسی مقالات و گزارش های جهانی:

 

۲- شرایط اقتصاد کشور: چرخه های اقتصادی، سیاست های کلان اقتصادی از قبیل سیاست های پولی و مالی دولت و سایر متغیرهای کلان اقتصادی کشور از عوامل مهم تأثیرگذار بر ارزش اوراق بهادار و لازمه تجزیه و تحلیل بنیادی می باشد. تحلیلگران شرکت با استفاده از منابع اطلاعاتی مختلف به شرح ذیل شرایط فعلی اقتصادی کشور را مورد ارزیابی قرار می دهند:

 

منابع اطلاعاتی اصلی بررسی متغیر های کلان مانند نرخ ارز، نقدینگی، صادرات و واردات:

 

منابع اطلاعاتی اصلی بررسی سایر بازارها مانند مسکن ، طلا و ارز:

 

۳- شرایط صنعت: بررسی صنعت با استفاده از مدل پورتر، بررسی قوانین و مقررات و تحولات تکنولوژیک اصلی ترین روش های تحلیلگران شرکت جهت ارزیابی شرایط صنعت می باشد.

 

- بررسی صنعت با استفاده از مدل پورتر شامل موارد زیر می گردد:

 • بررسی موانع مرود به صنعت
 • بررسی قدرت چانه زنی رقبا
 • بررسی قدرت چانه زنی تأمین کنندگان مواد اولیه
 • بررسی تهدید کالاهای جانشین
 • رقبای صنعت

 

برای مثال مدل رقابتی پورتر در صنعت فولاد را می توان بصورت ذیل ارائه نمود:

undefined

 

- بررسی قوانین و مقررات طیف وسیعی از قوانین را شامل می شود که می توان به مهمترین انها به شرح زیر اشاره کرد:

 • قوانین مربوط به تعرفه واردات و صادرات کالا
 • قوانین مربوط به نحوه قیمت گذاری کالاها
 • قوانین مربوط به نرخ ارز تخصیصی
 • قوانین مربوط به بودجه سالیانه کشور
 • قوانین مربوط به آزاد سازی انرژی
 • قوانین مربوط به معادن و بهره های مالکانه

 

- تحولات تکنولوژیک می تواند از طریق تأثیر بر میزان تولید، کیفیت محصولات، هزینه های تولید و آلایندگی محیط زیست تأثیر چشم گیری بر روند آتی شرکت ها داشته باشد-

 

۴- شرایط شرکت: در نهایت شرایط شرکت از قبیل درآمد ها، قدرت مالی، محصولات، مدیریت و … مورد بررسی قرار می می گیرد. بدین منظور منابع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که مهمترین آنها عبارتنداز:

 

در تحلیل بنیادی اوراق بهادار تا زمانی که بازدهی بالایی داشته باشد نگهداری می شود و هنگامی که قیمت آنها به بیش از ارزش واقعی رسید به فروش می رسند. روش های مورد استفاده برای تعیین ارزش ذاتی در اینجا به شرح زیر است:

 • مدل های تنزیل جریانات نقدی
 • شیوه های ارزیابی نسبی: در این روش از نسبت هایی همانند P/BV، P/CF، P/E و P/S استفاده می شود.

 

تجزیه و تحلیل تکنیکال

 

تحلیل تکنیکال یا تحلیل فنی (Technical Analysis) روشی برای پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار از طریق مطالعه وضعیت گذشته بازار است. در این تحلیل از طریق بررسی تغییرات و نوسان‌ قیمت‌ها و حجم معاملات و عرضه و تقاضا می‌توان وضعیت قیمت‌ها در آینده را پیش‌بینی کرد. تحلیل تکنیکی (فنی)، با آزمون قیمت‌های گذشته و حجم مبادلات حرکت‌های آینده، قیمت را پیش بینی می‌کند. مبنای این تحلیل‌ها استفاده از نمودار و رابطه‌های ریاضی و هندسی متمرکز است تا بدین گونه روندهای کوچک و بزرگ بدست آید. در این راستا فرصت‌های خرید یا فروش از راه برآورد محدوده نوسانات بازار مشخص می‌شود.