دسته گزارشات
تاریخ انتشار: 20-02-1396

 

تورم (مرکز آمار):

تورم ماهانه طی یک روند افزایشی هشت ماهه در فروردین ماه به رقم 1.7 درصد یعنی بیشینه 28 ماه اخیر رسیده است و در پی آن تورم نقطه به نقطه نیز در یک روند افزایشی چهار ماهه به رقم 9.4 درصد یعنی بیشینه 15 ماه اخیر رسیده است. همچنین تورم سالانه در فروردین ماه برای اولین بار پس از یک روند کاهشی 41 ماهه با 0.1 درصد افزایش به 6.9 درصد رسیده است. بررسی شاخص های تورم ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه نشان می دهد که در صورت ادامه روند ماه های اخیر افزایش تورم سالانه می تواند مورد انتظار باشد.


 

نرخ سود:

نرخ بهره اوراق خزانه دولتی به عنوان نشانگری برای تعیین نرخ بهره طی دو ماه گذشته با توجه به عدم انتشار اوراق جدید از 24 درصد به 22 درصد کاهش یافته است، انتظار می رود این نرخ در صورت عدم انتشار اوراق جدید در سطوح فعلی باقی مانده و در صورت انتشار اوراق جدید مجددا به نرخ های سابق باز گردد.


 

مسکن:

تعداد معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال جاری 5384 مورد بوده که به نسبت ماه مشابه سال قبل 8.5 درصد کاهش داشته و میانگین قیمت نیز برای اولین بار پس از 10 ماه در فروردین ماه کاهش یافته است. این در حالی است که حجم معاملات و میانگین قیمت مسکن طی سال 95 به نسبت سال قبل از آن افزایش داشته است. با توجه به آنکه فروردین ماهی است که عمدتا تعداد معاملات به نسبت ماه های دیگر سال در آن کمترین رقم را ثبت می کند اما کاهش تعداد معاملات و متوسط قیمت به نسبت مدت مشابه سال قبل می تواند به علت شرایط احتیاطی قبل از انتخابات شکل گرفته باشد. این شرایط می تواند در صورت انتخاب مجدد رئیس جمهور روحانی به روند قبلی خود بازگشته و در صورت تغییر در نظام اجرایی کشور باید منتظر برنامه ها و شرایط جدید بود.

 

* براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران (بانک مرکزی)


 

بازرگانی خارجی:

تراز تجاری در نخستین ماه سال جاری مطابق پنج سال اخیر به علت کاهش واردات در بازار پس از شب عید مثبت بوده است. این در حالی است که افت 9 درصدی صادرات و رشد 19 درصدی واردات به نسبت فروردین سال گذشته موجب شده تا تراز تجاری از بیش از 1 میلیارد دلار در فروردین 95 به 375 میلیون دلار در فروردین 96 کاهش پیدا کند. به نظر می رسد ادامه روند بهبود شرایط اقتصادی موجب روند افزایشی در واردات و تثبیت نرخ ارز در کنار کاهش قیمت محصولات خام معدنی، نفتی و پتروشیمی موجب روند کاهشی در صادرات شده و تراز تجاری را به سمت منفی شدن سوق دهند.


 

نفت:

* آمار صادرات برآوردی است. (بر اساس گزارش های خبری)

 


 

سهام:

 

 


 

بازده دارایی ها:

 


 

رشد اقتصادی:

 


 

ایمیل جهت ارسال سوالات و پیشنهادات: report@mofididea.com

 © تمامی حقوق برای مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار تهیه شده است. در تهیه اطلاعات حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی گزارش نیست و کارگزاری مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.

 

کپی رایت © 2016 مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید, تمامی حقوق محفوظ است.

آدرس:
تهران - بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه اول
تلفن مرکز تماس: 8700
وب سایت: www.mofididea.com