دسته گزارشات

 

خلاصه گزارش

در هفته اخیر هرچند شاخص اقتصادی مهمی از بزرگترین اقتصاد آسیا (چین) منتشر نگردیده، اما بازارهای مالی تحت تاثیر گزارش های اقتصادی امریکا، خصوصا اظهار نظر مثبت رئیس بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو در ارتباط با سیاست انقباضی این نهاد در نشست ماه ژوئن قرار داشته اند. گزارش های دلگرم کننده از بخش مسکن امریکا نیز موج تازه ای از خوش بینی ها به وضعیت مطلوب اقتصاد را منجر گردیده که موجب تقویت دلار شده است. در پی این رویدادها علیرغم تقویت دلار، ارزش سهام در عمده بورس های جهان روند مثبتی داشته و قیمت ها نیز در بازارهای کالایی عمدتا رشد داشته اند. اما تقاضا برای طلا کاهش قابل توجهی داشته بطوریکه بیشترین میزان افت قیمتی طی هفته های اخیر برای آن ثبت شده است.

 

تغییر لحن رئیس فدرال رزرو نسبت به سیاست انقباضی 

یک هفته پس از انتشار متن صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو، صحبت های رئیس این نهاد "جانت یلن" موجب افزایش دلگرمی ها در بازارهای مالی گردیده است. خانم یلن جمعه شب اعلام نموده که با توجه به شرایط اقتصاد جهانی و ثبات نسبی اشتغال در اقتصاد امریکا، فدرال رزرو می تواند نرخ بهره را در ماه های آتی به صورت تدریجی افزایش دهد. این نهاد نرخ بهره را برای اولین بار پس از نزدیک به یک دهه در دسامبر 2015 افزایش داد و حال تحلیلگران شانس افزایش مجدد در نشست ماه ژوئن را بالا می دانند. در چند ماه اخیر، خانم یلن در ارتباط با سیاست انقباضی بطور محتاطانه ای اظهار نظر می نمود که تغییر لحن صحبت های وی در سخنان اخیر، برای کارشناسان حائز اهمیت بوده است.

در سریع ترین واکنش ها تقاضا برای دلار به طور قابل توجهی افزایش داشته و شاخص DXY که برابری ارزش دلار نسبت به سایر ارزهای معتبر جهانی را نشان می دهد، در محدوده بیشینه دو ماه اخیر قرار گرفته است. اما با تقویت دلار و کاهش سطح ریسک، تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن رو به افول گذاشته است. قیمت جهانی هر اونس از این فلز زرد با افت 3.5 درصدی به مرز 1200 دلاری رسیده که کمترین سطح نزدیک به سه ماه اخیر محسوب می گردد. با این حال، برخی کارشناسان با تکیه بر شانس بالای تقویت دلار در ماه های آتی، قیمت های پایین تری را برای فلز گرانبها تخمین می زنند.

 

undefined

توضیحات نمودار فوق: روند بهای جهانی طلا از ابتدای سال میلادی جاری افزایشی بوده است. در آخرین نشست سال گذشته افزایش تدریجی نرخ بهره طی سال نو میلادی مبنای تصمیم گیری فدرال رزرو قرار گرفته که افزایش چهار مرحله ای آن طی سال 2016 مد نظر بوده است. اما عدم افزایش نرخ بهره طی اولین نشست سال جدید و صحبت های خانم یلن انتظارات را به دو مرحله تعدیل نمود که نتیجتا کانال نزولی سه ساله بهای طلا شکسته شد. حال، در پی افزایش امیدواری ها به افزایش نرخ بهره قیمت طلا کاهش یافته و به محدوده قیمتی سه ماهه خود برگشته که انتظارات در خصوص نتایج نشست ماه ژوئن می تواند روند آتی آن را مشخص سازد.

 

گزارش های امیدوارکننده از بازار مسکن بزرگترین اقتصاد دنیا

عصر سه شنبه آمار فروش خانه های نوساز امریکا منتشر شده که به طور غیر منتظره بهتر از برآورد کارشناسان بوده است. فروش این خانه ها که 10 درصد بازار را تشکیل می دهند، در ماه آوریل با رشد 17 درصدی نسبت به ماه قبل به 619 هزار واحد در سال رسیده که بیشترین سطح از نوامبر 2007 به اینسو (بیش از هشت سال) می باشد. آمار ماه قبل نیز با کمی افزایش به 531 هزار واحد در سال تعدیل یافته تا اثر مثبت این گزارش شدت بیشتری داشته باشد. وضعیت مناسب بخش اشتغال در کنار تامین مالی ارزان قیمت، منجر به رشد تقاضا در بازار مسکن شده و برخی تحلیلگران انتظار دارند تاثیر مثبت آن بر سرعت رشد اقتصاد امریکا در سه ماهه دوم سال میلادی جاری نمایان تر باشد.

در گزارشی دیگر از بخش مسکن امریکا، فروش قولنامه ای خانه ها برای ماه آوریل عصر پنج شنبه منتشر شده که حاکی از ثبت بیشترین میزان در یک دهه گذشته بوده است. رقم این شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد قابل توجه 5.1 درصدی را ثبت نموده است؛ در شرایطی که نرخ برآوردی کارشناسان 0.6 درصد بوده و نرخ ماه قبل نیز با کمی افزایش به 1.6 درصد تعدیل یافته است.

انتشار گزارش های امیدوار کننده از بازار مسکن امریکا می تواند نشانه ای از شرایط پایدار اشتغال محسوب گردد که قاعدتا بر تصمیم اعضای فدرال رزرو در خصوص افزایش نرخ بهره تاثیرگذار است. افزایش پایدار تقاضا در بازار مسکن می تواند قیمت ها را به سمت بالا سوق دهد که با توجه به ارتباط تنگاتنگ بخش مسکن با سایر بازارها خصوصا بازارهای کالایی، بستر مناسبی برای افزایش سطح عمومی قیمت ها و تورم فراهم می گردد؛ موضوعی شرایط را برای بالا بردن نرخ بهره مهیا تر خواهد کرد.

undefined

 

جهش قیمت سهام در عمده بورس های جهان

روز سه شنبه شاخص های سهام امریکا در واکنش به آمار فروش خانه های نوساز، به طور قابل توجهی رشد داشته اند. شاخص S&P بورس نیویورک در نخستین واکنش روز سه شنبه 1.4 درصد رشد داشته و عمده بازار های سهام اروپا نیز به طور محسوسی مثبت بوده اند. در پی آن، بازارهای شرق آسیا نیز زمان بازگشایی در بامداد روز آتی با افزایش تقاضا همراه بوده اند. فضای مثبت ناشی از گزارش های بخش مسکن با صحبت های خانم یلن در اواخر هفته شدت بیشتری به خود گرفت تا عمده بورس های جهان در زمان بسته شدن نیز همچنان شاهد تقویت تقاضا از سوی سرمایه گذاران باشند. در این میان، شاخص DAX بورس فرانکفورت با 3.7 درصد بیشترین میزان رشد هفتگی را ثبت کرده و پس از آن شاخص S&P بورس نیویورک با 2.3 درصد قرار دارد.

 

افزایش قیمت عمده کالاهای صنعتی و نفت

برغم تقویت دلار که عموما افت قیمت کالاهایی که بر پایه دلار مبادله می شوند را در پی دارد، قیمت کالاهای صنعتی و نفت تحت تاثیر فضای خوش بینی به وضعیت اقتصاد امریکا رشد داشته اند. قیمت عمده فلزات اساسی در بورس فلزات لندن رشد داشته که در این بین سرعت رشد فلز مس بیش از بقیه بوده است. هر تن از فلز سرخ در بورس فلزات لندن با رشد 1.8 درصدی در آخرین دادوستد 4707 دلار قیمت گذاری شده است. در بازار انرژی، در حالی قیمت هر بشکه نفت اروپایی برنت با 1.2 درصد رشد به محدوده 50 دلاری رسیده که سرعت رشد قیمت ها برای سبد اوپک بیشتر بوده است. قابل توجه اینکه قیمت نفت پس از حدود هفت ماه به محدوده 50 دلاری رسیده است.

اما در سمت فلزات آهنی قیمت ها کاهشی بوده اند. بهای سنگ آهن تحت تاثیر فشار افت تقاضا برای فولاد چین روند نزولی طی هفته اخیر داشته است. در نهایت، قیمت هر تن سنگ آهن 62 درصد یک ماهه CFR چین با افت قابل توجه 5.1 درصدی به زیر مرز 50 دلار رسیده که کمینه حدودا دو ماهه است.

 

دیگر گزارش های مثبت از امریکا

عصر پنج شنبه، وزارت بازرگانی آمار تقاضا برای کالاهای بادوام امریکا را منتشر کرده که از رشد قابل توجه 3.4 درصدی در ماه آوریل نسبت به ماه قبل حکایت داشته است. سرعت رشد که بطور محسوسی بیش از تخمین کارشناسان بوده، نسبت به گزارش ماه قبل نیز شدت بیشتری داشته است. همچنین میزان تقاضا بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان نظیر حمل و نقل رشد 0.4 درصدی را نشان داده که بیش از انتظار تحلیلگران بوده است.

 

عصر جمعه نیز وزارت بازرگانی امریکا دومین برآورد از رشد اقتصادی در سه ماهه اول سال 2016 (فصل زمستان) را منتشر کرده که هرچند کمی بهتر از گزارش اولیه بوده اما کماکان ضعیف ترین رشد از بهار سال قبل است. بر اساس این گزارش، تولید ناخالص داخلی با نرخ سالانه 0.8 درصد افزایش یافته که 0.3 درصد بیش از تخمین قبلی است. با این حال برخی تحلیلگران از افزایش سرعت رشد اقتصاد امریکا طی سه ماه دوم 2016 خبر می دهند که می تواند بر تصمیمات فدرال رزرو تاثیرگذار باشد.

 

گزارش های جدید از وضعیت کارخانجات اروپا

روز دوشنبه اولین برآوردها از شاخص PMI کارخانجات اروپا برای ماه می منتشر شده که به طور غیر منتظره ای حاکی از کاهش سرعت رشد فعالیت ها بوده است. رقم این شاخص برای حوزه یورو کمتر از تخمین کارشناسان به 51.5 واحد رسیده تا 0.2 واحد کمتر از ماه قبل باشد. رقم این شاخص برای بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان کمتر از پیش بینی تحلیلگران کاهش یافته و به 52.4 واحد رسیده است. در شاخص PMI اعداد بالای مرز 50 حکایت از رشد فعالیت کارخانجات دارند اما مشابه گزارش های فوق کاهش آن به معنای افت سرعت رشد می باشد که در صورت تداوم نگرانی بازارهای مالی را در پی خواهد داشت.

 

افزایش تردیدها به فضای کسب و کار اروپا

سه شنبه شاخص اطمینان به کسب و کار موسسه ZEW آلمان نشان داده که خوش بینی به آینده اقتصاد به طور غیر منتظره ای کمتر شده است. رقم این شاخص برای ماه می در حالی با کاهش محسوس نسبت به ماه قبل به 6.4 واحد رسیده که رقم برآوردی کارشناسان 12.1 واحد بوده است. چین و منطقه یورو از بزرگترین مصرف کنندگان فلزات صنعتی جهان هستند و در مجموع نزدیک به 60 درصد مس جهان را مصرف می کنند. افزایش تردیدها در مورد آینده اقتصادی این دو منطقه بر بازار فلزات اساسی حائز اهمیت است.

 

رویدادهای با اهمیت هفته پیش رو

در مهمترین گزارش ها، بامداد چهارشنبه شاخص PMI کارخانجات چین برای ماه می منتشر می شود که مطابق پیش بینی کارشناسان احتمالا رقم این شاخص اندکی نسبت به ماه قبل کمتر شده باشد. افزایش غیر منتظره این شاخص می تواند زمینه افزایش قیمت فلزات اساسی را فراهم سازد. گزارش مهم بخش اشتغال امریکا نیز روز جمعه منتشر می شود که کارشناسان انتظار تغییرات خاصی نسبت به ماه قبل ندارند. انتشار این گزارش قبل از نشست ماه آتی فدرال رزرو اهمیت آن را دوچندان نموده و قطعا نتایج آن بر تصمیمات آتی اعضای فدرال رزرو حائز اهمیت خواهد بود. به هر نحو، تغییرات قابل توجه نتایج آن نسبت به برآورد کارشناسان می تواند واکنش سریع سرمایه گذاران دلار را در پی داشته باشد.

 

-------
تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

 

 

جدول تغییرات هفتگی:

 

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه 49.32 1.2
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه 49.33 3.3
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه 45.43 3.6
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن 194.00 -0.3
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن 334.26 0.7
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن 1073.05 0.1
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل 413 4.7
           
  مس - نقد LME  دلار/تن 4707.0 1.8
  آلومینیوم - نقد LME  دلار/تن 1544.0 1.5
  روی - نقد LME  دلار/تن 1896.0 1.3
  سرب - نقد LME  دلار/تن 1684.0 -1.8
  نیکل - نقد LME   دلار/تن 8360.0 -3.2
  سنگ آهن - یک ماهه CFR چین دلار/تن 48.8 -5.1
           
  یورو/دلار - 1.1115 -1.0
  دلاراسترالیا/دلار - 0.7182 -0.6
  طلا دلار/اونس 1207.9 -3.5
  شاخص دلار (DXY) - 95.521 0.3
           
  بورس نیویورک S&P 500 - 2099.1 2.3
  بورس لندن FTSE 100 - 6270.8 1.9
  بورس فرانکفورت DAX - 10286.3 3.7
  بورس توکیو Nikkei 225 - 16834.8 0.6
  بورس سیدنی ASX 200 - 5405.9 1.0
           
  بورس تهران TEDPIX - 76852.90 0.6
  سکه طرح جدید - نقد تومان 1,002,000 -0.9
  دلار (سامانه سنا) تومان 3444 -0.2
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.
 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com