دسته گزارشات
  • گزارش ضعیف تولیدات صنعتی در چین
  • افت قیمت فلزات و سنگ آهن
  • گزارش مطلوب آژانس بین المللی انرژی برای بازار نفت
  • تقویت دلار  در کنار رشد بهتر از انتظار شاخص های خرده فروشی در امریکا
  • کاهش رشد اقتصادی حوزه یورو علی رغم افزایش رشد اقتصادی آلمان

 

گزارش ضعیف تولیدات صنعتی در چین:

صبح دیروز و در حالی که بازار های مالی در تعطیلات پایان هفته به سر می برند، گزارش تولیدات صنعتی چین نشان داده که نرخ رشد تولیدات در ماه آوریل بیش از انتظارات کاهش یافته و از 6.8 درصد به 6 درصد رسیده است. رقم ماه قبل بیشینه هشت ماهه بوده که در ماه آوریل رشد آن تعدیل شده است. شاخص های سرمایه گذاری در دارایی های ثابت و خرده فروشی نیز بر خلاف انتظارات کاهش یافته که شرایط نامطلوب اقتصاد چین را توصیف می کند.

پس از شروع سخت سال 2016 در چین که با خروج سرمایه و تضعیف یوآن همراه بود، سیاست های جدید دولت مانند افزایش اعتبارات و تحریک بخش مسکن موجب شد تا اقتصاد در فصل بهار بهبود یابد؛ با این حال آمار های هفته جاری نا امید کننده بوده و حساسیت بازار های مالی بخصوص بازار های کالایی را به سیاست های آینده دولت چین را بیشتر کرده است.

در سایر گزارش ها تورم مصرف کننده برای ماه آوریل مطابق با پیش بینی ها و مانند ماه گذشته 2.3 درصد اعلام شده که این سطح از رشد عمومی قیمت ها در چین بیشترین میزان طی دو سال اخیر است.

تورم تولید کننده اما بیش از انتظارات افزایش یافته و از منفی 4.3 درصد در ماه مارس به منفی 3.4 درصد در ماه آوریل رسیده است. عمده رشد شاخص PPI به رشد قیمت ها در بازار های کالایی بخصوص فلزات اساسی مربوط دانست که به عنوان ماده اولیه کارخانجات صنعتی استفاده میشود. روند افزایش نرخ تورم تولید کننده از ابتدای سال 2016 آغاز شده؛ زمانی که رکورد اقتصاد این کشور موجب شده بود تا تغییرات شاخص PPI به رقم منفی 5.9 درصد برسد که کمترین مقدار از نیمه سال 2009 به این سو بوده است. 

undefined

افت قیمت فلزات و سنگ آهن:

در بازار فلزات اساسی قیمت ها برای دومین هفته پیاپی کاهش یافته اند تا بخش بیشتری از رشد اخیر قیمت ها جبران گردد. در بورس فلزات لندن هر تن مس با افت 3.7 درصد در 4625.5 دلار بسته شده است. آلومینیوم نیز کاهش 3.8 درصدی را تجربه کرده و به 1521.5 دلار رسیده است. روی اما پس نوسانات قابل توجه در طول هفته با افت محدود 0.2 درصد در قیمت 1872 دلار/تن به معاملات پایان داده است.

همراه با رشد قیمت ها در هفته های اخیر بسیاری از تحلیل گران و شرکت های مالی بزرگ، روند های افزایشی را موقتی دانسته و انتظار اصلاح قیمت ها را داشتند. انجمن توسعه چین نیز از ادامه سیاست های دولت در جهت کاهش ظرفیت فولاد خبر داده و رشد اخیر قیمت ها را ناشی از تزریق منابع مالی در بخش ساختمان و رشد قیمت مسکن دانسته است. کاهش ظرفیت فولاد می تواند از افت بیشتر قیمت ها در بازار این محصول جلوگیری کرده و به ثبات بازار کمک کند؛ اما از طرف دیگر این کاهش ظرفیت به معنی کاهش مصرف سنگ آهن به عنوان ماده اولیه تولید فولاد بوده که زمینه را برای افت قیمت ها فراهم کرده است. قیمت قرار داد یکماهه سنگ آهن خلوص 62 درصد چین با افت شدید 15 درصد به 49.6 دلار رسیده تا بار دیگر زیر مرز 50 دلار قرار گیرد.

 

گزارش مطلوب آژانس بین المللی انرژی برای بازار نفت:

آژانس بین المللی انرژی در گزارش جدید خود پیش بینی مازاد عرضه نفت را کاهش داده چرا که معتقد است مصرف نفت هند و سایر اقتصاد های نو ظهور افزایش خواهد یافت و بازار را به تعادل خواهد رساند. این نهاد در ماه گذشته مازاد عرضه نفت در نیمه ابتدایی سال جاری را روزانه 1.5 میلیون بشکه پیش بینی کرده بود در حالی که در گزارش جدید این رقم به 1.3 میلیون بشکه رسیده است.

این گزارش همچنین اعلام کرده که تولید نفت اوپک با توجه به افزایش تولید ایران پس از رفع تحریم ها، به بیشینه خود از سال 2008 تا کنون رسیده است. تولید نفت ایران در ماه آوریل به 3.56 میلیون بشکه در روز رسیده در حالی که سال 2015 کمتر از 3 میلیون بشکه در روز تولید کرده است. صادرات نفت ایران نیز در ماه آوریل با افزایش بیش از 40 درصد نسبت به ماه مارس نزدیک به 2 میلیون بشکه در روز بوده که افزایش 600 هزار بشکه ای را نشان میدهد. چین بزرگترین خریدار نفت ایران می باشد که با رشد نزدیک به 57 درصد، روزانه 800 هزار بشکه نفت از وارد کرده است.

گزارش آژانش بین المللی انرژی رشد قیمت ها در بازار انرژی را به همراه داشته است. قیمت هر بشکه نفت برنت 5.4 درصد افزایش یافته و به 47.83 دلار رسیده و نفت خام امریکا (WTI) با رشد 3.5 درصد در 46.21 دلار در هر بشکه بسته شده است. سبد نفتی اوپک هم با رشد 5.2 درصد به 43.31 دلار رسیده است.

 

تقویت دلار  در کنار رشد بهتر از انتظار شاخص های خرده فروشی در امریکا:

گزارش های اقتصادی هفته گذشته از اقتصاد امریکا نشان میدهد شاخص خرده فروشی بر خلاف انتظارات از منفی 0.3 درصد در ماه مارس به 1.3 درصد در ماه آوریل رسیده که بیشینه یک سال اخیر می باشد. این شاخص بدون در نظر گرفتن بخش خودرو رشد بهتر از انتظار داشته و از 0.4 درصد به 0.8 درصد رسیده است. رشد تقاضا در بخش خودرو، افزایش فروش موادغذایی و افزایش خرید های الکترونیکی بیشترین تاثیر را در رشد شاخص داشته است. کارشناسان معتقدند تامین مالی مناسب در بخش مسکن موجب شده تا هزینه های تامین مالی برای خرید مسکن کاهش یافته و در نتیجه پس اندازها افزایش یابد؛ موضوعی که شرایط را برای مصرف بیشتر شهروندان امریکایی فراهم کرده است. شاخص اطمینان مصرف کننده نیز بیش از انتظار افزایش یافته و به بیشینه یکسال اخیر رسیده است.

دلار در برابر اکثر ارز های معتبر تقویت شده و شاخص DXY با رشد 0.8 برای دومین هفته پیاپی افزایش یافته تا بخش زیادی از افت ماه اخیر جبران شود. در مقابل طلا 1.2 درصد از ارزش خود را از دست داده و در 1273.5 دلار/اونس بسته شده است.

نوسات دلار در ماه اخیر تحت تاثیر انتظار سرمایه گذاران از روند عادی سازی سیاست های بانک مرکزی امریکا قرار داشته است. فدرال رزرو پیش بینی کرده در سال 2016 دو بار نرخ بهره افزایش یابد و پایدار بودن شرایط اشتغال و وضعیت تورم را از عوامل مهم در تصمیم گیری خود دانسته است. بیش از دو هفته پیش و همزمان با انتشار رشد اقتصادی ضعیف فصل زمستان، گمانه زنی ها در مورد کاهش تعداد دفعات نرخ بهره افزایش یافت و موجب تضعیف دلار شد، در حالی که طی دو هفته اخیر و با ارزیابی مجدد بازارهای مالی از سیاست های آتی بانک مرکزی، افت دلار جبران شده و نگرانی سرمایه گذاران در مورد آینده رشد اقتصادی تعدیل شده است.  

این هفته نیز گلدمن ساکس در گزارشی اعلام کرده که تضعیف اخیر دلار در نتیجه ارزیابی غلط از شرایط اقتصادی و تاثیر آن در تصمیم فدرال رزرو صورت گرفته و پیش بینی کرده شرایط بازار اشتغال و رشد اقتصادی به گونه است که رشد دو مرحله ای نرخ بهره در سال جاری انجام خواهد شد. 

undefined

 

کاهش رشد اقتصادی حوزه یورو علی رغم افزایش رشد اقتصادی آلمان:

گزارش های مقدماتی از نرخ رشد اقتصادی حوزه یورو نشان میدهد، نرخ رشد فصل زمستان کشور های اروپایی از 0.6 درصد به 0.5 درصد رسیده؛ با این حال رشد اقتصادی آلمان در فصل زمستان بیش از انتظارت افزایش یافته و از 0.3 درصد به 0.7 درصد رسیده که بیشترین نرخ رشد در پنج فصل اخیر است.

در سایر گزارش ها سفارش خرید کارخانجات در آلمان نیز افزایش قابل توجهی را نشان میدهد. ارزش ماهانه خرید های تازه کارخانجات آلمانی در ماه مارس 1.9 درصد افزایش یافته در حالی عدد ماه قبل منفی 0.8 درصد بوده است. 

 

 

-------
تحلیل‌گر: محمدرضا زمانی فر mr.zamanifar@emofid.com

-------

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه 47.83 5.4
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه 46.21 3.5
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه 43.31 5.2
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن 202.67 -5.2
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن 329.27 3.0
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن 1085.51 -2.7
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل 390.60 3.9
           
  مس - نقد LME  دلار/تن 4625.5 -3.7
  آلومینیوم - نقد LME  دلار/تن 1521.5 -3.8
  روی - نقد LME  دلار/تن 1872.0 -0.2
  سرب - نقد LME  دلار/تن 1715.5 -1.5
  نیکل - نقد LME   دلار/تن 8635.0 -4.2
  سنگ آهن - یک ماهه CFR چین دلار/تن 49.6 -15.0
           
  یورو/دلار - 1.1309 -0.8
  دلاراسترالیا/دلار - 0.7271 -1.3
  طلا دلار/اونس 1273.5 -1.2
  شاخص دلار (DXY) - 94.608 0.8
           
  بورس نیویورک S&P 500 - 2046.6 -0.5
  بورس لندن FTSE 100 - 6138.5 0.2
  بورس فرانکفورت DAX - 9952.9 0.8
  بورس توکیو Nikkei 225 - 16412.2 1.9
  بورس سیدنی ASX 200 - 5329.0 0.7
           
  بورس تهران TEDPIX - 75982.40 -2.6
  سکه طرح جدید - نقد تومان 1,030,100 -0.3
  دلار (سامانه سنا) تومان 3448 -0.2
           

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.
 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com