دسته گزارشات

 

  1. انتشار صورت جلسه نشست بانک مرکزی امریکا
  2. تداوم کاهش ارزش پوند استرلینگ
  3. نشانه های ضعف اقتصاد جهانی در تراز تجاری چین
  4. رکورد تولید نفت توسط اوپک

 

خلاصه گزارش: عمده  بازارهای سهام دنیا این هفته کاهشی بوده اند. تقویت دلار در پی گمانه زنی ها در ارتباط با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو از دلایل اصلی افت بازارهای سهام بوده است. شاخص VIX که میزان نوسانات بازار سهام در بورس شیگاگو امریکا را نشان می دهد، از سطح 13.4 به 15.2 واحد افزایش یافته که از بی ثباتی نسبی بازارهای سهام حکایت دارد. در بازار انرژی، بهای هر بشکه نفت خام کماکان بالای مرز 50 دلاری قرار داشته است.

 

انتشار صورت جلسه نشست بانک مرکزی امریکا

چهارشنبه شب بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو متن گفتگوهای مربوط به جلسه روزهای پایانی شهریور ماه را منتشر کرده است. این نهاد در حالی مجددا تصمیم به عدم تغییر نرخ بهره گرفت که بازارهای مالی در انتظار اجرای سیاست های انقباضی بیشتر بودند. با این حال موضوعی که کانون توجه سرمایه گذاران قرار گرفت بیانیه پایانی نشست بود که به اوج گیری گمانه زنی ها در خصوص افزایش نرخ بهره در نشست آتی فدرال رزرو دامن زد.

در عین حال، متن صورت جلسه نشست ماه سپتامبر نشان می دهد که چندین تن از مقامات فدرال رزرو افزایش نرخ بهره در کوتاه ترین زمان ممکن را به عنوان موضوعی ضروری قلمداد می کنند که گزارش های امیدوار کننده از اقتصاد امریکا خصوصا در ارتباط با نرخ تورم و اشتغال می تواند استدلال قوی برای آن را فراهم سازد. گفتگو در مورد مزایای افزایش نرخ بهره و بکار بردن اصطلاح "نسبتا زود" برای زمان انجام آن بارزترین موارد مطرح این صورت جلسه بوده اند. بنا به اعلام فدرال رزرو نشست بعدی روزهای 1 و 2 نوامبر تنها چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا (8 نوامبر) برگزار خواهد شد که به نظر می رسد از شانس بیشتری برای افزایش نرخ بهره برخوردار است.

این رویدادها تقویت دلار را برای سومین هفته متوالی در پی داشته به طوری که شاخص DXY با رشد 1.4 درصدی به بیشینه شش ماه و نیم اخیر رسیده است. تقویت دلار به طور سنتی برای بازارهای کالایی خبر ناخوشایندی محسوب می گردد و قیمت ها خصوصا در بازار فلزات با افت محسوسی همراه بوده اند. بهای هر اونس طلا با افت 0.4 درصد به 1251 دلار و 8 سنت رسیده تا سومین هفته متوالی افت را تجربه نموده باشد. بورس فلزات لندن نیز متاثر از تقویت دلار بوده و عمده قیمت ها خصوصا در مورد روی و سرب کاهشی بوده است (موضوعی که در گزارش های اخیر بولتن جهانی کارگزاری مفید پیش بینی شده بود).

 

تداوم کاهش ارزش پوند استرلینگ

عمده بانک های مرکزی جهان در هشت سال گذشته در تلاش برای افزایش سطح عمومی قیمت ها و تضعیف ارز رایج خود بوده اند که این موضوع با کاهش سرعت رشد اقتصاد جهانی ملموس تر بوده است. در این میان بانک مرکزی بریتانیا (BOE) تنها بانکی بوده که به طور عملی موفق به آن شده اما اقدام واقعی در این راستا نداشته است. مخاطرات ترک اتحادیه اروپا Brexit برای بریتانیا خصوصا انبوه شرکت های چند ملیتی که در این کشور فعالیت دارند، موجب افزایش سطح ریسک و کاهش ارزش پوند بوده است. در یک سال اخیر پوند در برابر دلار امریکا بیش از یک پنجم ارزش خود را از دست داده و در مقابل شاخص FTSE 100 بورس لندن در حدود ده درصد رشد داشته است.

این هفته دولت بریتانیا (United Kingdom) صفت دشوار را برای  Brexitبکار برده و ادعا نموده که با اجرای آن شرکت های بریتانیایی با عدم دسترسی آسان به بازار واحد اتحادیه اروپا مواجه می شوند که احتمالا برای دولت این کشور سالیانه هزینه ای به ارزش 66 میلیارد پوند در پی داشته و تولید ناخالص داخلی را پس از پانزده سال به 5.4 تا 9.5 درصد کاهش دهد. در پی آن، این هفته نیز ارزش پوند در برابر دلار امریکا 1.4 درصد کاهش یافته تا افت ماهیانه بیش از 6 درصدی ثبت گردد.

undefined

نشانه های ضعف اقتصاد جهانی در تراز تجاری چین

براساس تازه ترین گزارش اداره گمرک چین، صادرات این کشور در ماه سپتامبر به طور غیر منتظره ای کاهش یافته و با ثبت افت قابل توجه 10 درصدی به کمترین سطح هفت ماه اخیر رسیده است. در آنسو، واردات نیز افت 1.9 درصدی را ثبت نموده تا مازاد تجاری این کشور به 42 میلیارد دلار در ماه سپتامبر رسیده باشد. افت سرعت رشد اقتصادی جهان و در پی آن کاهش محسوس سمت تقاضا دلیل اصلی ضعف صادرات چین بوده است. به هر نحو، با نزدیک شدن به آغاز سال نو میلادی به طور سنتی بر تعداد سفارشات خرید افزوده می گردد که به بهبود صادرات چین کمک می نماید، اما تداوم آن به متغیر های بنیادین اقتصادی نیاز دارد که با شرایط فعلی چشم انداز روشنی برای آن تصور نمی شود.

روز جمعه انتشار گزارش امیدوار کننده از افزایش سطح عمومی قیمت ها در سمت تولیدکننده بخش عمده ای از نگرانی ها را جبران نموده است. بر این اساس، شاخص قیمت تولیدکننده PPI چین در ماه سپتامبر 0.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته تا برای اولین بار پس از حدود پنج سال در محدوده مثبت قرار گرفته باشد. محدوده مثبت این شاخص حاکی از افزایش هزینه های تولید کارخانجات است که در صورت تداوم آن می توان به عملکرد دولت چین در تحریک قیمت ها امیدوار تر بود. مضاعف تر آنکه، شاخص قیمت در سمت مصرف کننده نیز از رشد 1.9 درصدی حکایت داشته که بیش از برآورد تحلیلگران بوده و بر اعتبار چنین ادعایی می افزاید.

undefined

 

رکورد تولید نفت توسط اوپک

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود از رکورد تولید روزانه 33.6 میلیون بشکه ای تولیدکنندگان عضو اوپک در ماه سپتامبر خبر داده است. این در شرایطی است که اخیرا کشورهای اوپک در خصوص طرح فریز نفتی به توافق رسیده اند و این گزارش اهمیت این توافق را بیش از پیش نمایان می سازد. در آخرین اجلاس رسمی اوپک حداکثر میزان تولید نفت توسط این سازمان 30 میلیون بشکه در روز توافق شده است. به نظر می رسد انتشار گزارش اخیر با توجه به توافق نفتی اوپک فشار مضاعفی بر قیمت جهانی نفت خام نداشته است. بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال تقریبا بدون تغییر بوده و در آخرین دادوستد 51 دلار و 95 سنت معامله شده است. اما در امریکا قیمت ها افزایشی بوده اند و بهای هر بشکه نفت خام سبک WTI این کشور با رشد 1.1 درصدی به 50 دلار و 35 سنت رسیده است.

 

هفته پیش رو

ضعف تراز تجاری چین موجب افزایش تردید ها نسبت به چشم انداز اقتصادی چین شده است. بازار های مالی طی هفته در انتظار گزارش تولید ناخالص داخلی چین طی سه ماهه سوم 2016 میلادی خواهند بود که بامداد چهارشنبه منتشر خواهد شد. تحلیلگران انتظار دارند نرخ رشد اقتصادی چین در سطح 6.7 درصد ثابت مانده باشد.

در آنسوی اقیانوس اطلس، گزارش شاخص قیمت مصرف کننده امریکایی (تورم) برای سرمایه گذاران حائز اهمیت خواهد بود که انتظار می رود 0.3 درصد برای ماه سپتامبر رشد داشته باشد. انتظار گزارش های تازه از بخش مسکن امریکا طی این هفته نیز می تواند برای بازار فلزات خصوصا آهنی مهم تلقی گردد.

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

 

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه 51.95 0.0
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه 50.35 1.1
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه 48.07 0.5
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن 192.17 0.2
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن 367.55 3.0
-   پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن 1059.78 0.0
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل 345.20 1.6
  شکر - نقد ICE  دلار/تن 504.02 -2.2
           
  مس - نقد LME  دلار/تن 4667.5 -2.5
  آلومینیوم - نقد LME  دلار/تن 1684.5 0.6
  روی - نقد LME  دلار/تن 2255.0 -3.4
  سرب - نقد LME  دلار/تن 1998.5 -3.9
  نیکل - نقد LME   دلار/تن 10410.0 1.8
  سنگ آهن CFR چین - یک ماهه دلار/تن 55.9 5.1
           
  یورو/دلار - 1.0972 -2.0
  دلاراسترالیا/دلار - 0.7618 0.5
  طلا دلار/اونس 1251.8 -0.4
  شاخص دلار (DXY) - 98.019 1.4
           
  بورس نیویورک S&P 500 - 2133.0 -1.0
  بورس لندن FTSE 100 - 7013.6 -0.4
  بورس فرانکفورت DAX - 10580.4 0.9
  بورس توکیو Nikkei 225 - 16856.4 0.0
  بورس سیدنی ASX 200 - 5434.0 -0.6
           
  بورس تهران TEDPIX - 77655.10 0.6
  سکه طرح جدید - نقد تومان 1,085,200 0.2
  دلار (سامانه سنا) تومان 3585 0.4
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.
 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com