دسته گزارشات

 

 

·         برگزاری اولین نشست بانک مرکزی امریکا

·         کاهش سرعت رشد دستمزد امریکایی ها علیرغم افزایش فرصت های شغلی

·         سیاست جدید بانک مرکزی چین و قیمت فلزات

·         تداوم افزایش سطح عمومی قیمت ها و شتاب رشد اقتصادی حوزه یورو

·         افزایش قیمت طلا در پی فرمان ضد مهاجرتی ترامپ

·         هفته پیش رو و انتظار کاهش قیمت فلزات

 

خلاصه:  بازارهای مالی عمدتا تحت تاثیر گزارش های اقتصادی دلگرم کننده اواسط هفته از حوزه یورو و گزارش بخش اشتغال امریکا در روزهای پایانی قرار داشته اند. افزایش سطح ریسک جهانی در پی سیاست های ماجراجویانه "دونالد ترامپ" رئیس جمهور جدید امریکا تضعیف دلار و افزایش تقاضا برای فلز زرد را در پی داشته است. اواخر هفته نیز در پی افزایش 0.1 درصدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی چین بخشی از رشد قیمتی فلزات تعدیل شده اما بجز مس کماکان در محدوده مثبت بسته شده اند. در عین حال، بازار انرژی از جمله بازارهای افزایشی هفته بوده که در پی تقویت امیدواری ها به اقتصاد اروپا پر تقاضا دنبال شده است.   

 

برگزاری اولین نشست بانک مرکزی امریکا

چهارشنبه اولین نشست بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو در سال 2017 میلادی برگزار گردید که مطابق انتظارات (مراجعه به بولتن هفته قبل ایده مفید) نرخ بهره بدون تغییر در رقم 0.75 درصد قبلی حفظ شده است. تمرکز بر نرخ تورم و وضعیت بخش اشتغال از مهمترین موارد مدنظر اعضا در بیانیه پایانی نشست عنوان شده است. بیانیه پایانی به موضوع تازه ای اشاره نداشته و کماکان اعضا به افزایش تدریجی نرخ بهره هماهنگ با داده های اقتصادی تاکید داشته اند.

 

کاهش سرعت رشد دستمزد امریکایی ها علیرغم افزایش فرصت های شغلی

گزارش وزارت کار امریکا در روز جمعه نشان داد که اقتصاد این کشور در نخستین ماه سال میلادی جاری (ژانویه) 227 هزار شغل جدید ایجاد کرده که نسبت به ماه دسامبر بهبود قابل توجه 70 هزار واحدی داشته است. این میزان، بیشترین تعداد فرصت های شغلی جدید در شش ماه اخیر است و نسبت به پیش بینی 170 هزار شغلی تحلیلگران نیز فاصله قابل توجهی دارد. با این حال، نرخ بیکاری اندکی افزایش داشته و از 4.7 به 4.8 درصد رسیده است. متوسط دستمزد ساعتی نیز در حالی که پیش بینی شده بود 0.3 درصد افزایش داشته باشد تنها 0.1 درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته است.

به باور برخی کارشناسان بازار کار امریکا به وضعیت اشتغال کامل رسیده و در چنین شرایطی سرعت ایجاد مشاغل اهمیت کمتری به نسبت گزارش هایی همچون رشد دستمزد ها پیدا می کند. مدیران کسب و کارها در وضعیت اشتغال کامل به منظور حفظ نیروی کار خود اقدام به افزایش دستمزد ها می نمایند که این موضوع به تنهایی می تواند از افزایش فشارهای تورمی در آینده حکایت داشته باشد و اعضای بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) را در ارتباط با افزایش نرخ بهره مصمم تر سازد.

 

سیاست جدید بانک مرکزی چین و قیمت فلزات

جمعه بانک مرکزی چین در نخستین اقدام مهم پس از تعطیلات سال نوی چینی اقدام به افزایش 0.1 درصدی نرخ بهره کوتاه مدت کرده تا سرمایه گذاران را به طور غیر منتظره ای نسبت به اتخاذ سیاست های انقباضی در سال جدید آگاه نماید. موضوعی که می تواند حاکی از اتخاذ خط مشی جدید چین در مواجه با سیاست های جدید کاخ سفید باشد. این موضوع نگرانی سرمایه گذاران از آینده بازار فلزات اساسی را در پی داشته و قیمت ها روز جمعه افت داشته اند. با این حال، به دلیل رشد روزهای قبل بجز مس قیمت سایر فلزات کماکان در محدوده مثبت بسته شده است. در بورس فلزات لندن، قیمت هر تن مس 0.7 درصد کاهش یافته و به 5801.0 دلار رسیده است. روی با رشد 1.6 درصدی 2782.5 دلار در هر تن بسته شده است.

در این میان، رشد قیمت نیکل قابل توجه بوده به طوریکه با جهش 8.8 درصدی به بالای مرز 10 هزار دلاری به ازای هر تن رسیده است. از این فلز عمدتا به عنوان عاملی برای ضد خوردگی در آلیاژهای فولادی استفاده می شود. سال گذشته قیمت این فلز با دادوستد در محدوده 7725 دلاری به ازای هر تن به کمینه 13 ساله نیز رسید اما در سال 2016 تحت تاثیر تعطیلی برخی معادن فیلیپین (تامین کننده اصلی چین) و ممنوعیت صادرات در اندونزی روند صعودی به خود گرفته است. طی هفته برخی گزارش ها از احتمال شدت یافتن مازاد تقاضا طی سال جاری میلادی این فلز را کانون توجه سرمایه گذاران قرار داده است.

undefined      undefined

 

به هر نحو، بازار انرژی شاهد تقویت قیمت ها بوده است. انتشار اخبار مثبت اقتصادی از حوزه یورو و افزایش سرعت رشد کارخانجات در امریکا بهانه ای برای افزایش قیمت نفت بوده است. بهای نفت برنت دریای شمال با افزایش 2.3 درصدی به 56 دلار و 81 سنت رسیده است.

 

رفتار متفاوت کارخانجات در دو اقتصاد برتر جهان

عصر چهارشنبه گزارش موسسه ISM از وضعیت کارخانجات بزرگترین اقتصاد جهان یعنی امریکا حاکی از افزایش سرعت رشد فعالیت ها داشته است. بر اساس این گزارش، شاخص PMI بیش از پیش بینی کارشناسان از 54.7 به 56.0 واحد برای ماه ژانویه افزایش یافته که بیشترین سطح طی دو سال اخیر بوده است. در شاخص  PMI عدد 50 مرز بین رشد و کاهش فعالیت هاست.

اما در آنسو، در دومین اقتصاد برتر دنیا یعنی چین گزارش موسسه Caixin از شاخص فعالیت کارخانجات بامداد جمعه منتشر شده که بیش از تخمین کارشناسان کاهش داشته است. رقم این شاخص از 51.9 به 51.0 واحد برای ماه ژانویه رسیده که به معنای کاهش سرعت فعالیت کارخانجات بزرگترین مصرف کننده مواد خام دنیا است.

 

تداوم افزایش سطح عمومی قیمت ها در قاره سبز

سه شنبه نخستین برآورد از نرخ تورم سالانه حوزه یورو در ماه ژانویه منتشر شده که بیش از پیش بینی کارشناسان بوده است. براین اساس نرخ تورم از 1.1 به 1.8 درصد رسیده که بیشترین سطح سه سال و نیم اخیر است. این نرخ بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان مواد غذایی و انرژی مطابق انتظارات 0.9 درصد بوده است. از ژوئن 2016 به اینسو نرخ تورم اروپا در محدوده مثبت قرار گرفته و تا به امروز روند صعودی داشته است. این موضوع در سایه اقدام بانک مرکزی اروپا در خصوص اعمال سیاست های پولی حمایتی از جمله بازخرید ماهانه اوراق قرضه دولتی و بخش خصوصی می باشد تا نرخ تورم را در محدوده ۲ درصدی تثبیت نماید.

 

شتاب رشد اقتصادی حوزه یورو و کاهش بیکاری

براساس گزارش اداره آمار اروپا، رشد اقتصادی حوزه یورو در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ (فصل پاییز) نسبت به سه ماهه قبل از آن، بیش از تخمین کارشناسان بوده و از 0.3 به 0.5 درصد رسیده است. همچنین بنا به این گزارش، تولید ناخالص داخلی یورو نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۱.۸ درصدی برخوردار بوده است.

همچنین، بطور غیر منتظره ای در ماه دسامبر نرخ بیکاری به ۹.۶ درصد رسیده که کمترین سطح از سپتامبر 2009 به اینسو است. در حوزه پولی یورو آلمان صاحب پایین ترین نرخ بیکاری بوده و کشورهای یونان و اسپانیا بالاترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده اند.

 

افزایش قیمت طلا در پی فرمان ضد مهاجرتی ترامپ

فرمان اجرایی دونالد ترامپ در مورد ممنوعیت ورود مهاجرین به آمریکا و برخی سیاست های ماجراجویانه وی، سرمایه گذاران را در وضعیت ریسک گریزی قرار داده و تقاضا برای دارایی های امن همچون طلا را بالا برده است. هرچند تعطیلات سال نوی برخی کشورهای شرق آسیا از جمله چین و کره جنوبی در اوایل هفته کمی از قدرت این حرکت صعودی کاست اما قیمت جهانی طلا در پایان دادوستد ها با رشد 2.2 درصدی مجددا به بالای مرز 1200 دلار برای اونس بازگشته است.

 

هفته پیش رو و انتظار کاهش قیمت فلزات

فردا بازارهای مالی تحت تاثیر سفارش تجار چینی که هفته گذشته در تعطیلات سال نوی چینی بسر می بردند، بازگشایی خواهند شد. نیاز واحدهای فولادی چین به خرید سنگ آهن می تواند قیمت فلزات آهنی را طی هفته تحت تاثیر قرار دهد. در شرایطی که قیمت فلزات تحت تاثیر اراده بانک مرکزی چین به تداوم اجرای سیاست های انقباضی قرار دارد. بایست توجه داشت که نگرانی سرمایه گذاران از سیاست های جدید بانک مرکزی چین موضوعی بنیادین و پایدارتری بوده که می تواند موجب تعدیل انتظارات سرمایه گذاران از قیمت های آتی گردد و سایه به تعویق افتادن خرید های تجار بر بازار فلزات را به دنبال داشته باشد.

در سایر رویدادهای اقتصادی هفته، روز سه شنبه گزارش تجارت خارجی امریکا و جمعه وضعیت تراز تجاری چین منتشر می شود که وضعیت واردات و صادرات آنها نیز بر قیمت جهانی فلزات اساسی تاثیر گذار است. شاخص اطمینان دانشگاه میشیگان نیز روز جمعه منتشر می شود که پیش بینی می شود اطمینان مصرف کنندگان به آینده اقتصادی تضعیف شده باشد.

 

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

  

جدول تغییرات هفتگی:

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه 56.81 2.3
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه 53.83 1.2
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه 53.92 1.9
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن 259.83 0.4
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن 520.43 1.6
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن 1060.97 4.4
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل 365.20 0.8
  شکر - نقد ICE  دلار/تن 452.10 0.9
           
  مس - نقد LME  دلار/تن 5801.0 -0.7
  آلومینیوم - نقد LME  دلار/تن 1824.0 0.6
  روی - نقد LME  دلار/تن 2782.5 1.6
  سرب - نقد LME  دلار/تن 2329.0 1.3
  نیکل - نقد LME   دلار/تن 10220.0 8.8
  سنگ آهن CFR چین - یک ماهه دلار/تن 78.0 -2.9
           
  یورو/دلار - 1.0783 0.8
  دلاراسترالیا/دلار - 0.7680 1.7
  طلا دلار/اونس 1217.6 2.2
  شاخص دلار (DXY) - 99.868 -0.7
           
  بورس نیویورک S&P 500 - 2297.4 0.1
  بورس لندن FTSE 100 - 7188.3 0.1
  بورس فرانکفورت DAX - 11651.5 -1.4
  بورس توکیو Nikkei 225 - 18918.2 -2.8
  بورس سیدنی ASX 200 - 5621.6 -1.6
           
  بورس تهران TEDPIX - 77414.80 -0.8
  سکه طرح جدید - نقد تومان 1,188,600 1.4
  دلار (سامانه سنا) تومان 3803 -0.5
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.
 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com