دسته گزارشات

 

 

خلاصه: نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو FOMC بدون تغییر نرخ بهره، چهارشنبه شب به پایان رسید اما صحبت های پایانی پس از نشست حاکی از اعتقاد به تدوام افزایش نرخ بهره می باشد. این موضوع تقویت دلار و افت محسوس قیمت طلا را در پی داشته است. علیرغم کاهش موجودی ذخایر نفت در امریکا، نگرانی ها از مازاد عرضه در بازار انرژی عامل افت قیمت نفت و همزمان فلزات اساسی بوده است.

 

تثبیت نرخ بهره فدرال رزرو

مطابق برآوردها، کمیته بازار آزاد بانک مرکزی امریکا (FOMC) در نشست ماه می که چهارشنبه شب پایان پذیرفت، رای به افزایش نرخ بهره نداد. اما آنچه در کانون توجه سرمایه گذاران قرار داشت، بیانیه‌ پایانی نشست بود که لحن و جزئیات آن ترسیم چشم‌انداز سیاست پولی این نهاد را روشن ‌تر می سازد. این بیانیه با کم اهمیت تلقی نمودن کاهش رشد اقتصادی امریکا در سه ماهه اول، عزم بانک مرکزی این کشور (موسوم به فدرال رزرو) در ارتباط با افزایش تدریجی نرخ‌های بهره را مهم تر اعلام نموده است.

به گفته مقامات فدرال رزرو شرایط برای رشد اقتصادی در ماه ‌های آینده و افزایش نرخ بهره وجود دارد. تحلیلگران به طور تلویحی این صحبت ها را به معنای تداوم اعتقاد به رشد نرخ بهره تفسیر کرده اند به طوریکه شانس رشد نرخ بهره در نشست ماه ژوئن از 69 درصد به 97.5 درصد افزایش داشته است.

با انتشار  این خبر دلار در بازارهای جهانی تقویت شده و قیمت فلز زرد به کمترین قیمت شش هفته اخیر رسیده است. شاخص دلار، که با توجه به میانگین نرخ مبادله بین دلار امریکا و شش ارز اصلی دیگر به دست می آید، پس از این نشست رشد داشته اما قدرت آن به گونه ای نبوده که افت روزهای قبل را جبران نماید. بدین ترتیب علیرغم تاثیر مطلوب گزارش های مثبت اواخر هفته، در نهایت شاخص دلار با افت هفتگی 0.4 درصدی به 98.648 واحد رسیده است.

از دیگر واکنش ها به بیانیه پایانی نشست فدرال رزرو، افت محسوس قیمت طلا بوده است. امیدواری به افزایش نرخ بهره در کنار گزارش های مطلوب اقتصادی آخر هفته از امریکا کاهش تقاضا برای طلا را در پی داشته است. کاهش نگرانی ها در ارتباط با انتخابات فرانسه و افت بهای نفت نیز از دیگر عوامل افول قیمت طلا در اواخر هفته بوده است. در نهایت هر اونس از این فلز گرانبها با افت 3.2 درصدی به 1227 دلار و 9 سنت رسیده است.

 

 

تگنای بازار انرژی پس از توافق اوپک

براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا، موجودی مخازن نفت این کشور برای چهارمین هفته متوالی افت داشته اما این کاهش کمتر از انتظار تحلیلگران بوده است. کاهش 0.9 میلیون بشکه ای طی این هفته باعث شده که در یک ماه اخیر موجودی مخازن در حدود 7.7 میلیون بشکه کاهش داشته باشد که در پنج ماه اخیر بی سابقه است. هر چند کاهش موجودی ها از نگرانی فعالین بازار کاسته اما سایه موضوعات دیگر به حدی بوده که برای اولین بار بعد از توافق اوپک قیمت نفت را به زیر مرز 50 دلاری سوق داده است. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت 5.7 درصدی به 49 دلار و 10 سنت سقوط کرده که کمینه بیش از پنج ماه اخیر است. در امریکا نیز هر بشکه نفت سبک WTI، 46 دلار و 22 سنت دادوستد شده است.

اما آنچه تشدید نگرانی ها در بازار انرژی و سقوط قیمت نفت را به همراه داشته با مازاد عرضه نفت گره خورده  است. تولید نفت آمریکا از اواسط سال 2016 در مسیر افزایشی قرار گرفته و حدود 850 هزار بشکه معادل 10 درصد رشد کرده که بیشترین سطح از آگوست 2015 محسوب می شود. در نوامبر 2014 عربستان با هدف مقابله با رشد تولید نفت امریکا اقدام به مازاد عرضه و دمپینگ قیمت نفت نموده که در بازه کوتاه مدت نتایج مطلوبی داشته است. اما در ادامه سیاست های امریکا در خصوص مدیریت عرضه بر استراتژی عربستان برتری یافته و تولید نفت در امریکا روند صعودی به خود گرفته است.

 

undefined

همچنین، رشد تولید نفت لیبی به سطح روزانه 760 هزار بشکه که بیشترین سطح از دسامبر 2014 به اینسو می باشد، افزایش نگرانی ها در ارتباط با مازاد عرضه نفت را در پی داشته است. افت شدید قیمت ها در بازار انرژی نیز نشان می دهد که تاثیر توافق اوپک بر بالا ماندن قیمت نفت تخلیه شده و علیرغم اجرای موفق توافق اوپک، شک و تردیدها در خصوص تاثیر مثبت آن بر کاهش مازاد عرضه کماکان ادامه داشته است. اعضای اوپک در 30 نوامبر برای کاهش 2/ 1 میلیون بشکه‌ای تولید توافق کردند و از آن پس نفت برنت در قیمت‌ های بالای 50 دلار معامله شده است. به نظر می رسد عامل مهمی که می تواند بر بازار انرژی در کوتاه مدت تاثیر قابل توجه داشته و کانون توجه سرمایه گذاران قرار گیرد برگزاری نشست رسمی اوپک در 25 ماه می 2017 (حدود سه هفته دیگر) باشد.

همزمان با کاهش قیمت ها در بازار انرژی، بورس فلزات لندن نیز شاهد افت شدید قیمت ها بوده است. قیمت هر تن مس با افت 3 درصدی به 5542 دلار و 20 سنت کاهش داشته است. بهای هر تن سنگ آهن CFR یک ماهه چین نیز با کاهش قابل توجه 10.5 درصدی به مرز 60 دلاری رسیده است.  در این میان آلومینیوم تحت تاثیر روند نزولی موجودی انبارهای کمترین کاهش را تجربه کرده است.

 

افزایش سرعت رشد دستمزد و فرصت های شغلی در امریکا

گزارش وزارت کار امریکا در روز جمعه نشان داد که اقتصاد این کشور در ماه آوریل سال میلادی جاری 211 هزار شغل جدید ایجاد کرده که نسبت به ماه قبل بهبود قابل توجه 132 هزار واحدی داشته است. این گزارش نسبت به پیش بینی 194 هزار شغلی تحلیلگران نیز فاصله قابل توجهی دارد. نرخ بیکاری نیز به طور غیر منتظره ای کاهش داشته و از 4.5 به 4.4 درصد رسیده است. متوسط دستمزد ساعتی نیز مطابق پیش بینی ها 0.3 درصد افزایش داشته در حالیکه آمار ماه قبل از 0.2 به 0.1 تجدید نظر یافته است.

 

به باور برخی کارشناسان بازار کار امریکا به وضعیت اشتغال کامل رسیده و در چنین شرایطی سرعت ایجاد مشاغل اهمیت کمتری به نسبت گزارش هایی همچون رشد دستمزد ها پیدا می کند. مدیران کسب و کارها در وضعیت اشتغال کامل به منظور حفظ نیروی کار خود اقدام به افزایش دستمزد ها می نمایند که این موضوع به تنهایی می تواند از افزایش فشارهای تورمی در آینده حکایت داشته باشد و اعضای بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) را در ارتباط با افزایش نرخ بهره مصمم تر سازد.

 

افت سرعت رشد کارخانجات امریکا و چین

تازه ترین گزارش ها از وضعیت کارخانجات امریکا و چین برای ماه آوریل منتشر شده که از کاهش سرعت رشد فعالیت ها حکایت داشته است. در امریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان، گزارش موسسه ISM از رقم شاخص PMI کارخانجات، رقم 54.8 واحد اعلام شده که کمتر از پیش بینی ها بوده است. در چین نیز گزارش موسسه Caixin از رقم این شاخص، نشان دهنده رقم 50.3 واحد بوده که برخلاف پیش بینی ها کاهش داشته است. شتاب رشد فعالیت ها در امریکا و چین به عنوان مصرف کنندگان اصلی کالاهای اساسی برای بازار های کالایی مهم است.

 

رویدادهای پیش رو

انتخابات فرانسه: امروز مردم فرانسه برای انتخاب رئیس جمهور جدید برای بار دوم پای صندوق های رای می روند. انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در 23 آوریل 2017 (سوم اردیبهشت‌) با حضور 11 نامزد انتخاباتی برگزار گردید که هیچ‌ یک از نامزدها موفق به کسب اکثریت آرا نشدند و انتخابات به دور دوم کشیده شد. رقابت بین امانوئل ماکرون و مارین لوپن برای ورود به کاخ آلیزه نه تنها برای فرانسه حائز اهمیت است بلکه نتایج آن بر تمامی اروپا سایه خواهد افکند. ماکرون نامزد حزب مستقل که برخی نیز گرایشهای او را سوسیالیتی میدانند با کسب 7/23 درصد و مارین لوپن رهبر حزب راستگرای افراطی «جبهه ملی» با کسب 7/21 درصد آرا وارد آخرین سکانس انتخاباتی شده اند. تحولات سیاسی اخیر امریکا و انتخاب ترامپ و در اینسو رای مثبت مردم انگلیس به برگزیت نگرانی ها در خصوص روی کار آمدن رهبر جبهه ملی راست افراطی را بالا برده است.

گزارش های امریکا: در مهمترین رویدادها اواخر هفته گزارش ها از شاخص قیمت مصرف کننده منتشر خواهد شد که با توجه به گزارش دلگرم کننده اخیر اشتغال کانون توجه سرمایه گذاران خواهد بود. آمار مربوط به شاخص خرده فروشی همزمان منتشر شده و پس از آن گزارش مربوط به وضعیت اطمینان مدیران کسب و کار به آینده اقتصادی مورد توجه خواهد بود.

گزارش های چین: در دومین اقتصاد برتر دنیا بامداد چهارشنبه نرخ تورم سالانه منتشر خواهد شد که انتظار می رود کمی بر سرعت رشد آن افزوده شده و به 1.1 درصد رسیده باشد. نرخ تورم تولید کننده نیز همزمان منتشر خواهد شد. بامداد فردا بازارهای مالی تحت اثر گزارش تراز تجاری چین بازگشایی خواهند شد. با توجه به افت شدید قیمت ها در بازارهای کالایی طی هفته اخیر، گزارش مطلوب واردات چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده مواد خام جهان می تواند تقاضا در بازارهای کالایی را بهبود بخشد.

 

 

تحلیلگر:   فرزین تقی وند  F.taghivand@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

 

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه              49.10      -5.7
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه              46.22      -6.3
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه              47.44      -3.0
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن            179.00      -1.6
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن            382.89      5.1
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن          1,019.64      -3.1
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل            361.60      1.0
  شکر - نقد ICE  دلار/تن            338.14      -4.2
           
  مس - نقد LME  دلار/تن          5,542.50      -3.0
  آلومینیوم - نقد LME   دلار/تن          1,890.00      -0.6
  روی - نقد LME    دلار/تن          2,581.50      -1.5
  سرب - نقد LME   دلار/تن          2,174.50      -4.2
  نیکل - نقد LME    دلار/تن          9,045.00      -5.1
  سنگ آهن CFR چین - یک ماهه دلار/تن              60.89      -10.5
           
  یورو/دلار -            1.0998      0.9
  دلاراسترالیا/دلار -            0.7424      -0.9
  طلا دلار/اونس          1,227.09      -3.2
  شاخص دلار (DXY) -            98.648      -0.4
           
  بورس نیویورک S&P 500 -          2,399.29      0.6
  بورس لندن FTSE 100 -          7,297.43      1.3
  بورس فرانکفورت DAX -        12,716.89      2.2
  بورس توکیو Nikkei 225 -        19,445.70      1.3
  بورس سیدنی ASX 200 -          5,836.56      -1.5
           
  بورس تهران TEDPIX -        79,969.20      0.5
  سکه طرح جدید - نقد تومان        1,208,000      -1.0
  دلار (سامانه سنا) تومان              3,764      0.2
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.افشای ریسک:

 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com