دسته گزارشات

هشدار رئیس جمهور جدید امریکا در خصوص افزایش ارزش دلار، افت شاخص دلار و افزایش ریسک های سیاسی افزایش قیمت طلا را در پی داشته است. نفت تغییر هفتگی قابل توجهی نداشته و فلزات با نوسان قیمت ها مواجه بوده اند.

 

سرمایه گذاران به دنبال شفافیت بیشتر

در حالی که سرمایه گذاران در انتظار روشن شدن جزئیات برنامه های اقتصادی و محرک های مالی رئیس جمهور جدید امریکا بودند، در مراسم تحلیف وی تصویر روشنی از آینده بزرگترین اقتصاد دنیا برای بازارهای مالی ارائه نشد تا سرمایه گذاران سخنان ابتدای هفته دونالد ترامپ که در خصوص تقویت ارزش دلار هشدار داده بود را با اهمیت شمرده و شاخص دلار افت هفتگی 0.4 درصدی را ثبت کند.

ترامپ در رقابت های انتخاباتی وعده کاهش مالیات ها و سرمایه گذاری هزار میلیارد دلاری در پروژه های زیرساختی را داده بود که احتمالا افزایش تورم و در پی آن همراه با افزایش نرخ بهره تقویت دلار را در پی خواهد داشت. با این حال اشارات وی به کاهش عمدی ارزش پول ملی چین و احتمال جنگ ارزی به منظور مقابله با واردات از چین و سایر کشورها که با تضعیف دلار همراه خواهد بود بازارهای مالی را در سردرگمی قرار داده است.

کاهش دور از انتظار سرعت رشد فعالیت کارخانجات در نواحی نیویورک که سه شنبه منتشر شده نیز به افت دلار در روز آغازین هفته (این هفته بازارهای مالی امریکا دوشنبه تعطیل بوده اند) کمک کرده است. پیش بینی می شد این شاخص از رقم 9 در ماه قبل به 8.1 واحد کاهش یابد که با کاهش دور از انتظار 2.5 واحدی به رقم 6.5 واحد رسیده است. رقم صفر در این شاخص مرز بین رشد و کاهش فعالیت ها است.

شاخص قیمت مصرف کننده امریکا مطابق انتظارات نسبت به ماه قبل 0.3 درصد افزایش یافته است. این گزارش که چهارشنبه و پیش از سخنرانی رئیس بانک مرکزی این کشور منتشر شده نشان داده تورم سالانه مصرف کننده در امریکا به 2.1 درصد یعنی بیشینه دو سال و نیم اخیر رسیده و تورم دو درصدی که از جمله ی اهداف فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره بوده را محقق نموده است.

در حالی که نشست آتی فدرال رزرو سه هفته دیگر برگزار خواهد شد، رئیس بانک مرکزی امریکا چهارشنبه با اشاره به نزدیک شدن اقتصاد امریکا به وضعیت اشتغال کامل و رسیدن تورم به رقم هدف 2 درصد، گفته: روند افزایش نرخ بهره با احتیاط و به تدریج ادامه خواهد یافت و بانک مرکزی آمریکا احتمالا در دو سال آینده چند بار نرخ بهره را بالا خواهد برد.

سخنرانی رئیس بانک مرکزی امریکا در کنار رشد نرخ تورم این کشور به 2.1 درصد موجب شده تا در دو روز میانی هفته دلار تقویت شود و بخشی از افت روز ابتدای هفته اصلاح شود اما بار دیگر و با نزدیک شدن به عصر جمعه همراه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ شاخص دلار تضعیف شده چرا که در صحبت های رئیس جمهور جدید ایالات متحده جزئیات طرح های اقتصادی و مالی مشخص نبوده و تردیدهای سرمایه گذاران برطرف نشده تا نگرانی ها از شروع ریاست جمهوری وی پا بر جا باشند.

استقبال از طلا به منظور پوشش ریسک های سیاسی

افزایش ریسک های سیاسی، تقاضا برای طلا به عنوان سرمایه امن را افزایش داده است. روشن نشدن جزئیات سیاست های اعلامی رئیس جمهور جدید امریکا، نامشخص بودن عواقب اجرای این سیاست ها و در عین حال تنش زا بودن برخی مواضع دونالد ترامپ موجب شده تا نااطمینانی های سیاسی افزایش یافته باشد.

سخنان رئیس جمهور جدید امریکا در روزهای ابتدایی هفته در عین حالی که تضعیف دلار را در پی داشته موجب افزایش تنش های سیاسی شده چرا که وی در خصوص کاهش ارزش یوان توسط دولت چین صحبت کرده و از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت کرده است.

سخنرانی نخست وزیر انگلستان در خصوص خروج از اتحادیه اروپا نیز بار دیگر موضوع Brexit را در کانون توجه ها قرار داده و نگرانی های سیاسی را افزایش داده است. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از نظر سرمایه گذاران می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات آتی در بازارهای بین المللی داشته باشد.

نخست وزیر محافظه کار انگلیس گفته برای خروج کامل از اتحادیه اروپا برنامه دارد و این برنامه شامل خروج از بازار واحد و اتحادیه گمرکی اروپاست. وی گفته، بریتانیا به دنبال تقویت مرزهایش و کنترل نرخ مهاجران است و گرچه قصد دارد تا حد ممکن با دیگر کشورهای اروپایی وارد تجارت آزاد شود اما نمی‌خواهد یک عضو نصفه نیمه در اتحادیه اروپا باشد.

این در حالی است که سخنرانی رئیس فدرال رزرو (بانک مرکزی امریکا) که موجب تقویت دلار شده بود بر طلا نیز موثر بوده و اندکی از روند افزایش این فلز گران بها را اصلاح نموده است. بدین ترتیب طلا رشد 1.1 درصدی را در هفته گذشته ثبت کرده تا برای چهارمین هفته متوالی رشد داشته باشد. در پیش بودن سال جدید چینی و افزایش تقاضای فیزیکی نیز از دیگر دلایل رشد قیمت طلا بوده است.

 

بازار انرژی در انتظار نتیجه توافق کاهش عرضه

در بازار انرژی سه شنبه و خصوصا چهارشنبه قیمت نفت کاهش یافته و در پنج شنبه و جمعه رشد داشته تا در انتها تغییر قابل توجهی در قیمت نفت دیده نشود. توافق اوپک و روسیه موجب شده تا قیمت نفت در پنجاه روز گذشته در بالای 50 دلار قرار بگیرد که همین موضوع رشد تولید نفت در امریکای شمالی را در پی داشته و از رشد بیشتر قیمت نفت جلوگیری کرده است.

امروز (یکشنبه) نیز وزرای نفت و انرژی عربستان، کویت، الجزایر و ونزوئلا با همتایان خود از کشورهای غیر عضو اوپک از جمله روسیه و عمان دیدار خواهند کرد تا راه های راستی آزمایی عمل کردن 24 کشور به تعهدات کاهش تولیدشان را بررسی نمایند. به گفته وزیر انرژی عربستان، تولید کنندگان 1.5 میلیون بشکه در روز از عرضه نفت به بازار کاسته اند و عمدتا از برنامه جلوتر هستند.

اعضاء اوپک، روسیه و برخی از دیگر تولیدکنندگان خارج از اوپک اواخر سال گذشته توافق کردند تا در نیمه نخست سال جاری میلادی 1.8 میلیون بشکه از تولید خود را کاهش دهند.

 

خبرهای خوب و بد در کنار هم در بازار فلزات

این هفته فلزات روند یکنواختی را طی نکرده اند. به طوری که آلومینیوم، سرب و سنگ آهن به ترتیب 3.6، 1.8 و 0.9 درصد رشد داشته و نیکل، مس و روی به ترتیب 5.4، 1.6 و 0.6 درصد افت داشته اند.

صبح جمعه مشخص شد، رشد اقتصادی چین در فصل پاییز  6.8 درصد رشد داشته که 0.1 درصد بیشتر از ماه قبل و پیش بینی کارشناسان بوده است. این اولین بار در 10 فصل اخیر است که نرخ رشد اقتصادی چین افزایش یافته است.

با این حال رشد سالانه تولیدات صنعتی این کشور در آخرین ماه سال 2016، 6 درصد بوده که 0.1 درصد کمتر از برآوردها و 0.2 درصد کمتر از رقم ماه پیش از آن بوده است.

از طرف دیگر این هفته مشخص شد وام های پرداختی توسط بانک های چینی در ماه دسامبر برخلاف انتظارات افزایش یافته است. این وام ها که بیشتر در بخش های زیرساخت، مسکن و تولید خودرو استفاده شده بر افزایش قیمت فولاد موثر بوده و علی رغم رشد موجودی انبارهای سنگ آهن در چین قیمت سنگ آهن را نیز افزایش داده است.

 

هفته پیش رو

به طور کلی انتظار برای مشخص شدن برنامه‌های اقتصادی رئیس جمهور جدید امریکا پس از ورود به کاخ سفید، از مهمترین عوامل تغییرات در هفته های آتی خواهد بود. اما اعلام اولین برآورد از رشد اقتصادی بزرگترین اقتصاد دنیا مهمترین خبر هفته آتی خواهد بود که جمعه منتشر می شود.

پیش بینی شده رشد اقتصادی امریکا که در فصل تابستان 3.5 درصد بوده در فصل پاییز 2.1 درصد باشد.

اما هفته آینده در اروپا نگاه سرمایه گذاران به دادگاه عالی انگلستان است تا اعلام کند که آیا شروع فرایندBrexit  به تایید مجلس نیاز دارد یا نه.

 

 

تحلیلگر: سعید روح‌الهی  s.rouhollahi@emofid.com

 

 

جدول تغییرات هفتگی:

 

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه 55.49 0.1
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه 53.22 0.1
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه 51.45 -1.6
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن 258.67 1.7
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن 494.84 2.8
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن 996.62 -2.2
           
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل 369.00 3.1
  شکر - نقد ICE  دلار/تن 443.96 -1.7
           
  مس - نقد LME  دلار/تن 5784.0 -1.6
  آلومینیوم - نقد LME  دلار/تن 1865.0 3.6
  روی - نقد LME  دلار/تن 2751.5 -0.6
  سرب - نقد LME  دلار/تن 2310.0 1.8
  نیکل - نقد LME   دلار/تن 9725.0 -5.4
  سنگ آهن CFR چین - یک ماهه دلار/تن 77.8 0.9
           
  یورو/دلار - 1.0703 0.6
  دلاراسترالیا/دلار - 0.7555 0.7
  طلا دلار/اونس 1210.3 1.1
  شاخص دلار (DXY) - 100.740 -0.4
           
  بورس نیویورک S&P 500 - 2271.3 -0.1
  بورس لندن FTSE 100 - 6954.2 -5.2
  بورس فرانکفورت DAX - 11630.1 0.0
  بورس توکیو Nikkei 225 - 19137.9 -0.8
  بورس سیدنی ASX 200 - 5654.8 -1.2
           
  بورس تهران TEDPIX - 79382.20 1.0
  سکه طرح جدید - نقد تومان 1,183,700 -1.4
  دلار (سامانه سنا) تومان 3750 -5.0
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com
           

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.
 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.