دسته گزارشات

 

خلاصه گزارش: تقویت دلار امریکا موجب فشار بر قیمت کالاها بوده و عمده فلزات را تحت تاثیر قرار داده است. این در حالیست که سنگ آهن، نفت سبک امریکا و طلا تحت تاثیر عوامل بنیادی که شرح آن ها در ادامه گزارش آمده، رشد قیمت ها را تجربه کرده اند و تقویت دلار تنها توانسته مانعی بر سر راه رشد بیشتر این کالاها باشد.

 

آمارهای مثبت اقتصادی و تقویت دلار امریکا

شاخص تولیدات صنعتی امریکا دوشنبه اعلام شده است، این شاخص که پیش بینی می شد 0.3 درصد نسبت به ماه گذشته افزایش یابد تنها 0.1 درصد افزایش یافته و عاملی شده تا در اولین روز کاری هفته شاخص دلار افت اندکی را تجربه کند. آمارهای مثبت در ادامه هفته اما موجب شده تا شاخص دلار با افزایش هفتگی 0.7 درصدی در رقم 98.7 واحد به محدوده بیشینه نه ماه اخیر برسد.

شاخص قیمت مصرف کننده مطابق پیش بینی ها 0.3 درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته و تورم سالانه در ماه سپتامبر به 1.5 درصد یعنی بیشینه یکسال اخیر رسیده است. آمار صدور پروانه های ساختمانی بسیار بیش تر از انتظارات افزایش یافته است. فروش خانه های موجود نیز که 90 درصد از معاملات را شامل می شود، بسیار بیش تر از انتظارات افزایش یافته است.

با توجه به خواسته های فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره (تورم هدف 2 درصدی و بهبود وضعیت اشتغال) شاخص های اقتصادی که این هفته منتشر شده اند شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه دسامبر کمیته بازار آزاد بانک مرکزی امریکا را افزایش داده و موجب تقویت ارزش دلار شده اند.

صحبت های رئیس بانک مرکزی اروپا در مورد آمادگی برای کاهش بیشتر نرخ بهره در اروپا نیز عاملی دیگری برای تقویت دلار (در پی تضعیف یورو) در آخرین روز هفته بوده است.


تحولات چین

سه شنبه مشخص شد که پرداخت وام های جدید در چین برای دومین ماه پیاپی در ماه سپتامبر بیش از انتظارات افزایش یافته است. افزایش وام ها از دو جهت موجب تقویت سمت تقاضا و افزایش قیمت عمده کالاها و بیشتر فلزات در بازار چین شده است. این سیاست از یک سو سیاستی انبساطی است که موجب تضعیف یوآن شده و از سویی دیگر سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز و مسکن را افزایش داده است. این در حالی است که افزایش بیش از حد تورم در پی افزایش پرداخت وام در چین، می تواند ادامه این سیاست انبساطی را با تردیدهایی روبرو کند.

رشد اقتصادی چین همچون دو فصل گذشته مطابق انتظارات در رقم 6.7 درصد بدون تغییر بوده و روند کاهشی شش سال نیم گذشته را ادامه نداده است. رشد سالانه تولیدات صنعتی در ماه سپتامبر اما 6.1 درصد بوده که برخلاف انتظارات به نسبت ماه قبل کاهش داشته و خبر بدی برای بازارهای کالایی بوده است.


بازار فلزات

تقویت دلار در طول هفته گذشته خبر خوبی برای بازارهای کالایی نبوده و موجب کاهش قیمت فلزات بوده، اگرچه که خبرهایی همچون افزایش وام ها در چین یا کاهش تولیدات صنعتی این کشور به ترتیب موجب تضعیف یا تقویت اثر تغییرات ارزش دلار در طول هفته بوده اند. به هر ترتیب در پایان هفته مس 1.0 درصد آلومینیوم 4.2 درصد و نیکل 4.3 درصد افت قیمت را تجربه کرده اند و سرب و روی نیز تنها 0.1 درصد رشد داشته اند.

بازار سنگ آهن اما رفتاری متفاوت داشته و در ادامه رشد هفته گذشته این هفته نیز 1.8 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. در روزهای پایانی هفته گذشته مورگان استنلی از افزایش مصرف فولاد در چین در ماه سپتامبر خبر داده بود، این هفته نیز انجمن جهانی فولاد از رشد 1.1 درصدی تولید جهان خبر داده که تاییدی بر افزایش مصرف است.


بازار انرژی

ذخایر نفتی امریکا این هفته نیز برای ششمین هفته طی هفت هفته اخیر کاهش یافته است. همین خبر عاملی بوده تا اثر رشد شاخص دلار که موجب افت قیمت عمده کالاها بوده، در خصوص نفت امریکایی WTI دیده نشود و این محصول رشد 1.0 درصدی را تجربه کند. این در حالیست که نفت اروپایی برنت 0.3 درصد افت داشته و حتی خبر همراهی روسیه با اوپک به منظور کاهش ظرفیت مازاد تولید که از طرف وزیر انرژی این کشور بیان شده نیز توان مقابله با تقویت دلار را نداشته باشد. بدین ترتیب فاصله قیمتی نفت سبک امریکا و نفت برنت به زیر یک دلار کاهش یافته است.


بازار طلا

طلا با وجود تقویت دلار رشد هفتگی 1.2 درصدی را تجربه کرده است. افزایش ریسک های سیاسی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری امریکا موجب شده تا طلا به عنوان پوشش دهنده ریسک مورد استقبال سرمایه گذاران قرار بگیرد. بر اساس گزارش رویترز، ذخایر طلای اس پی دی آر گولد تراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری جهان در بازار طلا، روز پنج شنبه 0.31 درصد افزایش یافته و به 970.18 تن رسیده است. با نزدیک شدن به مراسم مذهبی در هند افزایش تقاضای فیزیکی این فلز گران بها در این کشور نیز از دیگر دلایل رشد قیمت طلا بوده است.


هفته پیش رو

بازارهای مالی صبح دوشنبه را با واکنش به شاخص فعالیت کارخانجات و خدمات کشورهای فرانسه و آلمان و اتحادیه پولی اروپا آغاز خواهند کرد. پیش بینی شده شاخص فعالیت کارخانجات اروپایی با رشد 0.1 واحدی به 52.7 واحد برسد.

اولین برآورد از نرخ رشد اقتصادی امریکا در فصل تابستان که پیش بینی شده 2.5 درصد باشد، جمعه اعلام خواهد شد. رشد سالانه بزرگترین اقتصاد دنیا در فصل بهار 1.4 درصد بوده است. آمار تقاضا برای کالاهای بادوام بدون احتساب بخش های پر نوسان در این کشور نیز پنج شنبه منتشر خواهد شد و انتظار می رود به نسبت ماه قبل 0.2 درصد رشد داشته باشد، این در حالیست که این شاخص در ماه قبل 0.2 درصد کاهش یافته بود.

اولین برآورد از رشد اقتصادی انگلستان در فصل تابستان نیز پنج شنبه منتشر می شود. کارشناسان رشد 0.3 درصدی را در این فصل برای انگلستان پیش بینی کرده اند که 0.4 درصد کمتر از فصل قبل است.

 

تحلیلگر: سعید روح‌الهی  s.rouhollahi@emofid.com

 

جدول تغییرات هفتگی:

    کالا/شاخص واحد قیمت هفته%
  نفت برنت - یک ماهه ICE دلار/بشکه 51.78 -0.3
  نفت WTI - یک ماهه CME دلار/بشکه 50.85 1.0
  سبد اوپک (نرخ پنجشنبه) دلار/بشکه 48.51 0.9
           
  اوره گرانول - FOB خاورمیانه  دلار/تن 201.33 4.8
  پروپان - FOB خاورمیانه دلار/تن 386.19 5.1
  پلی اتیلن سنگین بادی -
 FOB امریکای شمالی 
دلار/تن 1051.38 -0.8
  ذرت یک ماهه - شیکاگو سنت/بوشل 352.40 2.1
  شکر - نقد ICE  دلار/تن 499.62 -0.9
           
  مس - نقد LME  دلار/تن 4620.5 -1.0
  آلومینیوم - نقد LME  دلار/تن 1613.0 -4.2
  روی - نقد LME  دلار/تن 2256.5 0.1
  سرب - نقد LME  دلار/تن 2001.0 0.1
  نیکل - نقد LME   دلار/تن 9960.0 -4.3
  سنگ آهن CFR چین - یک ماهه دلار/تن 56.9 1.8
           
  یورو/دلار - 1.0884 -0.8
  دلاراسترالیا/دلار - 0.7608 -0.1
  طلا دلار/اونس 1266.5 1.2
  شاخص دلار (DXY) - 98.695 0.7
           
  بورس نیویورک S&P 500 - 2141.2 0.4
  بورس لندن FTSE 100 - 7020.5 0.1
  بورس فرانکفورت DAX - 10710.7 1.2
  بورس توکیو Nikkei 225 - 17184.6 1.9
  بورس سیدنی ASX 200 - 5430.3 -0.1
           
  بورس تهران TEDPIX - 78091.50 0.6
  سکه طرح جدید - نقد تومان 1,094,400 0.8
  دلار (سامانه سنا) تومان 3585 0.0
           
    مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید   www.mofididea.com
           

 

افشای ریسک:

این گزارش صرفا جهت آگاهی از وضعیت بازار جهانی تهیه شده است و جنبه توصیه برای خرید، فروش، یا نگهداری هیچ نوع دارایی خاصی را ندارد. در تهیه اطلاعات و نگارش گزارش حداکثر دقت به عمل آمده اما این به معنی تضمین صحت یا کیفیت محتوی نیست و شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید در مورد نتایج تصمیماتی که بر پایه این اطلاعات گرفته می شود مسئول نخواهد بود.
 

- تمامی حقوق برای شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید محفوظ است.

www.mofididea.com